Αθλητικά

Champions League: Στους ομίλους Oλυμπιακός, Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος

dynamo-kiev.jpg

H Nτιναμό νίκησε και στο Κίεβο τη Γάνδη 3-0 (μετά το 2-1 στο Βέλγιο), ενώ στη Βουδαπέστη παρά το 0-0 η Φερεντσβάρος προκρίθηκε χάρη στο 3-3 επί της Μόλντε, στη Νορβηγία και μαζί με τον Ολυμπιακό σφράγισαν την πρόκριση τους στους ομίλους του  Champions League.

Οι Ουκρανοί, μετά το 2-1, στο Βέλγιο, νίκησαν τη Γάνδη και στο «Ολιμπίνσκι» με 3-0 και με συνολικό σκορ 5-1 επέστρεψαν, πανηγυρικά, στην φάση των γκρουπ μετά από 4 χρόνια!

Όσο για τους Ούγγρους, παρότι έμειναν στο 0-0 με την Μόλντε, στη Βουδαπέστη, θεώρησαν το «εισιτήριο» τους για την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης χάρη στα εκτός έδρας γκολ του 3-3 στη Νορβηγία.

Το πρόγραμμα των επαναληπτικών των πλέι οφ του Champions League:

Τρίτη 29/9

Ντιναμό Κιέβου- Γάνδη........................ 3-0(2-1 το α ματς)

(10΄Μπουγιάλσκι, 38΄Ντε Πένα, 50' πεν. Ζέρσον Ροντρίγκες)

Φερεντσβάρος- Μόλντε........................ 0-0(3-3 το α ματς)

Ομόνοια- Ολυμπιακός .............................0-0 (0-2 το α ματς)

Τετάρτη 30/9

10μμ: Μίντιλαντ-Σλάβια Πράγας
10μμ: ΠΑΟΚ- Κράσνονταρ
10μμ: Σάλτσμπουργκ- Μακάμπι Τελ Αβίβ

Τα αποτελέσματα

Τρίτη 22/9

Σλάβια Πράγας - Μίντιλαντ.............................. 0-0

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Σάλτσμπουργκ .................1-2
(9' Μπιτόν - 49' Σομποζλάι πεν., 57' Οκουγκάβα)

Κράσνονταρ - ΠΑΟΚ............................................ 2-1
(39' Κλάισον πεν., 70' Καμπελά - 39' Πέλκας)

Τετάρτη 23/9

Ολυμπιακός - Ομόνοια.............................. 2-0
(69' πέν. Βαλμπουενά, 90'+2' Ελ Αραμπί)

Μόλντε - Φερεντσβάρος............................. 3-3
(55΄Τζέιμς, 65΄Έικρεμ, 83΄Έλιγκσεν-7΄Μπολί, 53΄Ουζούνι, 87΄Καρατίν)

Γάνδη - Ντιναμό Κιέβου ..............................1-2
(41΄Κλέιντεστ -9΄ Σουπριαχά, 79΄Ντε Πένια)

Αθλητικά

Champions League: Ντέρμπι σε Μόναχο και Άμστερνταμ

Champions League

Οι αναμετρήσεις Μπάγερν Μονάχου – Ατλέτικο Μαδρίτης και Άγιαξ – Λίβερπουλ ξεχωρίζουν από την δεύτερη μέρα της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League.

Συνοπτικά, το πρόγραμμα της ημέρας:

Τετάρτη 21 Οκτωβρίου

1ος όμιλος
19:55 Σάλτσμπουργκ-Λοκομοτίβ Μόσχας
22:00 Μπάγερν Μονάχου-Ατλέτικο Μαδρίτης

2ος όμιλος
19:55 Ρεάλ Μαδρίτης-Σαχτάρ Ντόνετσκ
22:00 Ίντερ-Γκλάντμπαχ

3ος όμιλος
22:00 Ολυμπιακός-Μαρσέιγ
22:00 Μάντσεστερ Σίτι-Πόρτο

4ος Όμιλος
22:00 Άγιαξ-Λίβερπουλ
22:00 Μίντιλαντ-Αταλάντα