Champions League 2022: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ, 1-0 τη Λίβερπουλ στον τελικό

ΡΕΑΛ
 clock 00:32 | 29/05/2022

Η  Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Champions League, επικρατώντας με 1-0 της Λίβερπουλ στον τελικό που έγινε στο Παρίσι.

Η ΡΙσπανική ομάδα με κορυφαίο τον Κουρτουά, συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της στους τελικούς, καθώς πλέον έχει κερδίσει τους οκτώ τελευταίους κι είναι με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά ο σύλλογος με τα περισσότερα τρόπαια.

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες και δοκάρι για να ανοίξει το σκορ. Την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, την έβαλε ο Μπενζεμά στην μοναδική εντός εστίας προσπάθεια της Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ !

16' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Σαλάχ. Όμως ο Κουρτουά απέκρουσε και έσωσε την ομάδα του.

21' Δοκάρι η Λίβερπουλ μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ του Μανέ. Κάνει τρομερή επέμβαση ο Κουρτουά που κρατάει το μηδέν για τη Ρεάλ.

Ο Σαλάχ απείλησε και στο 34’ ενώ στο 41’ σουτ του Χέντερσον πέρασε άουτ. Η Ρεάλ που σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν είχε περάσει τη σέντρα, λίγο έλειψε στο 43’ να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Σε μια περίεργη φάση, ο Μπενζεμά σκόραρε αλλά το γκολ με αρκετή καθυστέρηση δεν μέτρησε αφού έγινε και ο σχετικός έλεγχος στο VAR.

Έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ με τις τελικές να είναι 8-0 υπέρ των «κόκκινων».

ΡΕΑΛ ΓΚΟΛ

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ μπήκε και πάλι δυνατά, δημιούργησε καταστάσεις στην αντίπαλη εστία αλλά η Ρεάλ σε μια κόντρα μπάλα άνοιξε το σκορ (0-1) με τον Βινίσιους μετά τη σέντρα σουτ του Βαλβέρδε στο 59ο λεπτό.

Πέντε λεπτά μετά ο Σαλάχ (64') και πάλι απείλησε αλλά ο Κουρτουά έσωσε για μία ακόμη φορά απόψε, όπως έκανε και στο 69' με αντίπαλο πάλι τον Αιγύπτιο.

Ο Κλοπ λίγο νωρίτερα είχε περάσει στο ματς τον Ζότα αντί του Ντίας ενώ στη συνέχεια έριξε στη μάχη και τους Κεϊτά, Φιρμίνο. Η Λίβερπουλ πίεσε, έκανε φάσεις αλλά ο Κουρτουά ήταν ανίκητος και είπε ξανά όχι στον Σαλάχ στο 82'.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Χέντερσον (77' Κεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο (77' Φιρμίνο), Σαλάχ, Μανέ, Ντίας (65' Ζότα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μεντί, Μιλιτάο, Αλάμπα, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (90' Θεμπάγιος), Βινίσιους, Μπενζεμά, Βαλβέρδε (85' Καμαβινγκά).

ΡΕΑΛ

Με καθυστέρηση η σέντρα

Σε μία ασυνήθιστη κίνηση προχώρησε η ευρωπαϊκή Ομοσπονδία, καθώς λίγα λεπτά πριν από την σέντρα του μεγάλου τελικού στο Stade de France ανακοίνωσε καθυστέρηση στην έναρξη για λόγους ασφαλείας.

Στον τελικό του 2022 η UEFA αποφάσισε να «λανσάρει» για πρώτη φορά το ηλεκτρονικό εισιτήριο για την είσοδο των οπαδών. Αυτό προκάλεσε μεγάλες καθυστερήσεις κατά την είσοδο των φιλάθλων στις εξέδρες, μ’ αυτούς της Λίβερπουλ να αντιμετωπίζουν τα περισσότερα προβλήματα.

Παράλληλα, λίγη ώρα πριν την προκαθορισμένη ώρα σέντρας οπαδοί των «κόκκινων» που δεν είχαν εισιτήριο προσπάθησαν να μπουν στο Stade de France με «ντου», κάτι που προκάλεσε την αντίδραση της γαλλικής Αστυνομίας που επενέβη για τους σταματήσει.

Ρεαλ Λιβερπουλ

Για τους λόγους αυτούς, η UEFA λίγα λεπτά πριν τη σέντρα (22:00) ανακοίνωσε μέσω των μάτριξ του σταδίου πως ο αγώνας θα ξεκινήσει με καθυστέρηση 15 λεπτών. Απόρροια της συγκεκριμένης απόφασης ήταν και η καθυστέρηση στην έναρξη του τελετουργικού για τον τελικό.

Τελικός Champions League: Πάνω από 10.000 ευρώ τα ακριβότερα εισιτήρια στη μαύρη αγορά!

Λίβερπουλ - Ρεάλ Μαδρίτης: Πως ήταν ο κόσμος το 1981;