Αθλητικά

BCL: Στα δύσκολα ΑΕΚ και Περιστέρι

Περιστέρι ΑΕΚ

ΑΕΚ και Περιστέρι θα χρειαστεί να φορτσάρουν από νωρίς στο Basketball Champions League. Οι δύο ελληνικές ομάδες είχαν δύσκολη κλήρωση για την φάση των ομίλων και θα χρειαστεί να ζοριστούν αρκετά για να προκριθούν στην δεύτερη φάση.

Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ κληρώθηκε στον Δ' Όμιλο μαζί με τη Μπάμπεργκ (Γερμανία), την Χάποελ Χολόν (Ισραήλ, την Καρσίγιακα (Τουρκία), τη Μπιλμπάο (Ισπανία), την Σολέ (Γαλλία) και τη Φορτιτούντο Μπολόνια (Ιταλία) και μία εκ των Μπάλκαν (Βουλγαρία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία), Νέπτουνας (Λιθουανία).

Το Περιστέρι στον Α' Ομιλο μαζί με τις Τενερίφη (Ισπανία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Σάσαρι (Ιταλία), Ρίγα (λετονία), Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία) και μία εκ των Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) Μπάκεν (Δανία), Μονς (Βέλγιο), Ανβίλ (Πολωνία).

Ο Ηρακλής κληρώθηκε με τον Κεραυνό (Κύπρος) στον πρώτο προκριματικό γύρο και αν προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ντνίπρο (Ουκρανία) - Γκρόνιγκεν (Ολλανδία). Σε περίπτωση που ο "Γηραιός" περάσει τους δύο προκριματικούς γύρους, τότε θα τοποθετηθεί στον Β' Ομιλο μαζί με τις Νίμπουργκ (Τσεχία), Νίζνι (Ρωσία), Ντιζόν (Γαλλία), Σαραγόσα (Ισπανία), Φάλκο Σομπατέλι (Ουγγαρία), Τόφας Μπρούσα (Τουρκία), Λούμπλιν (Πολωνία).

Η σεζόν 2020/21 θα ξεκινήσει επίσημα στις 15 Σεπτεμβρίου με τον πρώτο αγώνα του πρώτου προκριματικού γύρου (η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 18 Σεπτεμβρίου), για να ακολουθήσει ο δεύτερος προκριματικός γύρος, ενώ η πρεμιέρα της κανονικής περιόδου είναι προγραμματισμένη για τις 13 Οκτωβρίου.

Τα ζευγάρια του πρώτου γύρου των προκριματικών

Ηρακλής (Ελλάδα) - Κεραυνός (Κύπρος)

Ιγκοκέα (Βοσνία) - Κλουζ (Ρουμανία)

Μπάλκαν (Βουλγαρία) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)

Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Μπάκεν (Δανία)

Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία) - Νέπτουνας (Λιθουανία)

Μονς (Βέλγιο) - Ανβίλ (Πολωνία)

Ντνίπρο (Ουκρανία) - Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) - Φρίμπουργκ (Ελβετία)

Τα ζευγάρια του δεύτερου γύρου των προκριματικών:

Νικητής Μπάλκαν (Βουλγαρία) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) - Νικητής Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία) - Νέπτουνας (Λιθουανία)

Νικητής Ιγκοκέα (Βοσνία) - Κλουζ (Ρουμανία) - Νικητής Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) - Φρίμπουργκ (Ελβετία)

Νικητής Ηρακλής (Ελλάδα) - Κεραυνός (Κύπρος) - Νικητής Ντνίπρο (Ουκρανία) - Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

Νικητής Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Μπάκεν (Δανία) - Νικητής Μονς (Βέλγιο) - Ανβίλ (Πολωνία)

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΟΜΙΛΟΙ:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Τενερίφη (Ισπανία)

Στρασμπούρ (Γαλλία)

Σάσαρι (Ιταλία)

Περιστέρι (Ελλάδα)

Ρίγα (Λετονία)

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)

Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία)

Μία εκ των Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) Μπάκεν (Δανία), Μονς (Βέλγιο), Ανβίλ (Πολωνία)

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Νίμπουργκ (Τσεχία)

Νίζνι (Ρωσία)

Ντιζόν (Γαλλία)

Σαραγόσα (Ισπανία)

Φάλκο Σομπατέλι (Ουγγαρία)

Τόφας Μπρούσα (Τουρκία)

Λούμπλιν (Πολωνία)

Μία εκ των Ηρακλή (Ελλάδα), Κεραυνού (Κύπρος), Ντνίπρο, Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

Οστάνδη (Βέλγιο)

Τουρκ Τέλεκομ (Τουρκία)

Μπούργος (Ισπανία)

Μπρίντιζι (Ιταλία)

Λιμόζ (Γαλλία)

Νταρουσάφακα (Τουρκία)

Μία εκ των Ιγκοκέα (Βοσνία), Κλουζ (Ρουμανία), Σπόρτινγκ (Πορτογαλία), Φρίμπουργκ (Ελβετία)

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΚ (Ελλάδα)

Μπάμπεργκ (Γερμανία)

Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)

Καρσίγιακα (Τουρκία)

Μπιλμπάο (Ισπανία)

Σολέ (Γαλλία)

Φορτιτούντο Μπολόνια (Ιταλία)

Μία εκ των Μπάλκαν (Βουλγαρία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία), Νέπτουνας (Λιθουανία)

Αθλητικά

Europa League: «Μάχες» για μία θέση στους «32»

ΑΕΚ ΠΑΟΚ φάση

Πολλές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις από το αποτέλεσμα των οποίων θα κριθούν αρκετά «εισιτήρια» για τους «32» του Europa League, περιλαμβάνει η 5η αγωνιστική του Europa League.

Το ελληνικό ενδιαφέρον, είναι και πάλι έντονο, δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ θέλει την νίκη στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια, προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες του για συνέχεια στην διοργάνωση. Την ίδια ώρα, η επικεφαλής του ομίλου, Γρανάδα, φιλοξενεί την Αϊντχόφεν και σε περίπτωση νίκης της ισπανικής ομάδας, ο ΠΑΟΚ εφ΄ όσον επικρατήσει στην Κύπρο θα βρεθεί στην δεύτερη προνομιούχο θέση, μία αγωνιστική πριν το τέλος της προκριματικής διαδικασίας.

 

Παράλληλα, η ΑΕΚ υποδέχεται την Μπράγκα και θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει... μαθηματικά στην πρόκριση, καθώς η Ζόρια φιλοξενεί την επικεφαλής Λέστερ. Η Ενωση θέλει νίκη των Αγγλων επί των Ουκρανών, νίκη επί των Πορτογάλων, για να πάει την τελευταία αγωνιστική στην Αγγλία, να επικρατήσει των «αλεπούδων» και ταυτόχρονα, η Ζόρια να «κόψει» βαθμούς από την Μπράγκα. Σενάριο εξαιρετικά δύσκολο, όμως στο ποδόσφαιρο... όλα γίνονται.

 

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζουν οι αγώνες Ρόμα-Γιουνγκ Μπόϊς, Αρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης, Αλκμααρ-Νάπολι, Σοσιεδάδ-Ριέκα, Λιλ-Σπάρτα Πράγας, Μίλαν-Σέλτικ, Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ, Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ, ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ, Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ.

 

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής

1ος όμιλος

Κλουζ-ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Ρόμα-Γιουνγκ Μπόις

 

   ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
   Ρόμα                     4   3-1-0  9-1  10
   Γιουνγκ Μπόις      4   2-1-1  6-3   7
   Κλουζ                    4   1-1-2  3-8   4
   ΤΣΣΚΑ Σόφιας       4   0-1-3  0-6   1

2ος Όμιλος

Μόλντε-Ντάνταλκ
Άρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Άρσεναλ              4   4-0-0 12-2  12
   Μόλντε                4   2-0-2  4-8   6
   Ραπίντ Βιέννης     4   2-0-2  8-9   6
   Ντάνταλκ             4   0-0-4  5-12  0

3ο Ομιλος

Νις-Λεβερκούζεν
Σλάβια Πράγας-Χάποελ Μπερ Σέβα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                       Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Λεβερκούζεν              4   3-0-1  14-6  9
   Σλάβια Πράγας           6   3-0-1  8-6   9
   Χάποελ Μπερ Σέβα     4   1-0-3  6-10  3
   Νις                                4   1-0-3  6-12  3

 

4ος Όμιλος

Ρέιντζερς-Σταντάρ Λιέγης
Μπενφίκα-Λεχ Πόζναν
 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                               Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Μπενφίκα             4   2-2-0 12-7   8
   Ρέιντζερς             4   2-2-0  8-5   8
   Λεχ Πόζναν           4   1-0-3  6-8   3
   Σταντάρ Λιέγης     4   1-0-3  3-9   3

 

 

5ος Όμιλος

Γρανάδα-Αϊντχόφεν
Ομόνοια-ΠΑΟΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                              Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Γρανάδα            4   3-1-0  6-2  10
   Αϊντχόφεν          4   2-0-2  7-9   6
   ΠΑΟΚ                  4   1-2-1  7-5   5
   Ομόνοια             4   0-1-3  3-7   1

  
6ος Όμιλος

Άλκμααρ-Νάπολι
Σοσιεδάδ-Ριέκα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                             Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Νάπολι               4   3-0-1  5-2   9
   Αλκμααρ            4   2-1-1  5-2   7
   Σοσιεδάδ           4   2-1-1  2-1   7
   Ριέκα                  4   0-0-4  2-9   0
  

7ος όμιλος

ΑΕΚ-Μπράγκα
Ζόρια-Λέστερ
 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                            Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Λέστερ              4   3-1-0 12-4  10
   Μπράγκα            4   2-1-1  8-8   7
   ΑΕΚ                    4   1-0-3  5-9   3
   Ζόρια                 4   1-0-3  5-9   3
 

8ος Όμιλος

Λιλ-Σπάρτα Πράγας
Μίλαν-Σέλτικ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                   Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Λιλ                            4   2-2-0 10-4   8
   Μίλαν                       4   2-1-1  7-5   7
   Σπάρτα Πράγας      4   2-0-2  9-9   6
   Σέλτικ                     4   0-1-3  5-13  1

 
9ος Όμιλος

Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ
Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ

 
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                       Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Βιγιαρεάλ                    4   3-1-0  13-5 10
   Μακάμπι Τελ Αβίβ      4   2-1-1  4-6   7
   Σίβασπορ                    4   2-0-2  9-9   6
   Καραμπάχ                   4   0-0-4  3-9   0

10ος όμιλος

ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ
Αντβέρπ-Λουντογκόρετς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                   Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Αντβέρπ                  4   3-0-1  5-2   9
   Τότεναμ                   4   3-0-1 10-2   9
   ΛΑΣΚ Λιντς                4   2-0-2  5-7   6
   Λουντογκόρετς       4   0-0-4  5-13  0
 

11ος Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ
Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                        Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Ντιναμό Ζάγκρεμπ     4   2-2-0  4-0   8
   Φέγενορντ                   4   1-2-1  4-5   5
   Βόλφσμπεργκερ         4   1-1-2  5-6   4
   ΤΣΣΚΑ Μόσχας          4   0-3-1  2-4   3

12ος Όμιλος

Γάνδη-Σλόβαν Λίμπερετς
Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                                       Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Χοφενχάιμ                    4   4-0-0 13-1  12
   Ερυθρός Αστέρας        4   3-0-1  9-4   9
   Σλόβαν Λίμπερετς        4   1-0-3  2-12  3
   Γάνδη                               4   0-0-4  2-9   0