Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 2-0: Εκτελεστής ο Μπαράλες-Αγνοείται η νίκη από το 1962!

clock 17:03 | 12/01/2020

O Αστέρας Τρίπολης με δυο γκολ από πέναλτι του Μπαράλες πήρε πολύτιμη νίκη 2-0 κόντρα στον απαράδεχτο ξανά ΟΦΗ.

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν έχει καλή παράδοση στην Τρίπολη. Σε αγώνα της πρώτης κατηγορίας δεν έχει κερδίσει ακόμη τον Αστέρα και μετράει 4 ισοπαλίες και 3 ήττες. Σήμερα η 4 ηττα.Έχει νικήσει μόνο μία φορά το μακρινό 1962 με 0-2, αλλά εκείνο το παιχνίδι ήταν για τη Β' Εθνική.

Καλός στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες χωρίς να σκοράρει κι ατύχησε να πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, καθώς δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 45ο λεπτό.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαρκ Φερνάντες έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κώστα Γιαννούλη και ο Τάσος Σιδηρόπουλος έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χερόνιμο Μπαράλες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 1-0. Αυτό ήταν το 7ο γκολ του 33χρονου Αργεντινού στράικερ που αποδεικνύει πως είναι ιδανικός γι' αυτού του επιπέδου τις ομάδες.

Στην επανάληψη δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνος στην εστία του Παπαδόπουλου με τον Μπαράλες να διαμορφώνει στο φινάλε (πάλι με πέναλτι) το τελικό 2-0.

Στα τελευταία 10 λεπτά, ο Γιώργος Σίμος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Μάνο και άλλαξε διάταξη, επιλέγοντας το 4-4-2 με τον Φιγκεϊρέδο να αποτελεί τον παρτενέρ του Έλληνα φορ στην κορυφή της επίθεσης. Παρ' όλα αυτά, η μεγάλη στιγμή ήρθε από τους γηπεδούχους, αλλά ο Σωτηρίου είπε "όχι" στο σουτ του Λουίς Φερνάντεθ, ύστερα από λάθος του Γιώργου Κουτρουμπή. Οι Κρητικοί "απάντησαν" δύο λεπτά αργότερα, αλλά το φαλτσαριστό σουτ του Σεμέδο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τελικά, σε μία ανύποπτη φάση, ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι μετά από συμβολή του VAR. Ο Σιδηρόπουλος πήγε στο μόνιτορ και είδε την ανατροπή του Ριέρα από τον Μεγιάδο στα όρια της μεγάλης περιοχής, δείχνοντας την άσπρη βούλα. Όπως και στο πρώτο γκολ, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες, ο οποίος εύστοχησε, αλλά ο Σιδηρόπουλος έδωσε επανάληψη, καθώς μπήκαν νωρίτερα οι παίκτες μέσα στην περιοχή. Παρ' όλα αυτά, ο Αργεντινός δεν "μάσησε" και με εκτέλεση αλά Πανένκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα του ΟΦΗ σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (81' Μάνος), Νέιρα (88' Νάστος), Βαζ (72' Φερέιρα), Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Ορτέγκα, Βαλιέντε, Μουνάφο (72' Μπόρχα Φερνάντεθ), Λουίς Φερνάντεθ (83' Ιγκλέσιας), Σίτο (66' Ριέρα), Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.