Αστέρας Τρ - Παναθηναϊκός 2-2: (Γκολ)κίπερ και... τιμωρία(vid)

clock 17:22 | 21/03/2021

Με γκολ του γκολκίπερ του Νίκου Παπαδόπουλου, ο Αστέρας Τρίπολης ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό σε 2-2 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 ως το 84’, και πήρε ένα ανέλπιστο βαθμό στην πρεμιέρα των εφετινών πλέι-οφ, μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι. Ο Φεντερίκο Μακέντα με δύο γκολ σε δύο λεπτά (58’-59’) έδωσε μεγάλο προβάδισμα στους «πράσινους», όμως ο Αστέρας κατάφερε με τρομερή αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε να μειώσει στο 84’ με τον Λουίς Φερνάντεθ και να «αρπάξει» το βαθμό στο 90+7’ με το σουτ του Παπαδόπουλου!

Η πίεση του Παναθηναϊκού απέδωσε στο 58’, όταν από φάση διαρκείας μετά από κόρνερ των «πράσινων», η μπάλα κατέληξε στον Χουάνκαρ, που έβγαλε εξαιρετική σέντρα προς τον Μακέντα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει με κεφαλιά το 1-0.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «πράσινων», οι Χουάνκαρ και Μακέντα συνδυάστηκαν ξανά στο 59’, αυτή τη φορά απ’ την αριστερή πλευρά, κι ο Ιταλός επιθετικός με ωραίο πλασέ από μέσα αριστερά, έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 74’ ο Αστέρας έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το πλασέ του Αλί Μπαμπά από πολύ πλάγια θέση αποκρούστηκε απ’ τον Διούδη, με τη μπάλα να κοντράρει στον επιθετικό των γηπεδούχων και να φεύγει άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα (84’) οι γηπεδούχοι μείωσαν με κοντινό πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ (μετά από κεφαλιά-πάσα του Αλί Μπαμπά), βάζοντας ξανά «φωτιά» στο παιχνίδι. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα στο 89’ έπιασε σουτ από πλάγια θέση, με τον Διούδη να απομακρύνει με υπερένταση, κρατώντας το προβάδισμα των «πράσινων».

Η πίεση του Αστέρα δικαιώθηκε στο 90+7’, όταν από φάση διαρκείας μέσα στα καρέ του Διούδη, ο Λουίς Φερνάντεθ γύρισε τη μπάλα και ο Παπαδόπουλος με δεξί «κεραυνό» ισοφάρισε στο τελικό 2-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Αντόνιο Νόμπρε (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Σίτο - Μακέντα, Χατζηγιοβάνης, Νιας, Διούδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Τασουλής (72’ Άλβαρες), Βαλιέντε, Μπελόκ (72’ Ιγκλέσιας), Κρέσπι (63’ Λέο Τιλίκα), Ριέρα (85’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (63’ Αλί Μπαμπά), Λουίς Φερνάντεθ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (82’ Αθανασακόπουλος), Αγιούμπ (74’ Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες, Μακέντα (81’ Ιωαννίδης).

Super League - ΟΦΗ: Το πρόγραμμα των τεσσάρων που ''μάχονται'' για την παραμονή

Super league 2 : Έπεσε 3ος ο Εργοτέλης-Nίκη Ιωνικού στην Ιεράπετρα(vid)