Αρμενία - Ελλάδα 0-1: Ντούμπλαρε τις νίκες της

clock 21:01 | 15/11/2019

Με γκολ του Δημήτρη Λημνιού η Εθνική μας ομάδα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Αρμενίας για τα προκριματικά του Euro 2020.

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε τους διεθνείς μας ο Τζον φαν ΄τ Σχιπ στην έδρα των Αρμένιων.

Η Ελλάδα έδειξε από την αρχή ότι μπήκε αποφασισμένη για θετικό αποτέλεσμα στο ματς. Οι διεθνείς μας είχαν την κατοχή και κυκλοφορούσαν την μπάλα καλύτερα από τους γηπεδούχους απλώνοντας το παιχνίδι τους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Από την άλλη πλευρά οι Αρμένιοι είχαν παραταχθεί με αμυντικό προσανατολισμό και προσπαθούσαν να βρουν τις φάσεις στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων, όμως το εξαιρετικό στήσιμο της Ελλάδας στο γήπεδο δεν τους το επέτρεπε.

Στο πρώτο ημίχρονο οι καλές στιγμές ήταν μετρημένες και ήταν όλες υπέρ μας. Ο Αϊραπετιάν χρειάστηκε να επέμβει τουλάχιστον τρεις φορές προκειμένου να διατηρήσει το μηδέν στην εστία του, όμως τελικά δεν κατάφερε να μη μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του, αφού στο 35ο λεπτό πέπειτα από συνεργασία του Γιαννούλη με τον Μπακασέτα ο τελευταίος τροφοδότησε τον Λημνιό κι εκείνος με σουτ πέτυχε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο.

Η Ελλάδα είχε πετύχει τον στόχο της που δεν ήταν άλλος από το γκολ, όμως δεν σταμάτησε να επιτίθεται και έψαξε με θέρμη και το 0-2, κάτι που δεν έγινε στο πρώτο 45λεπτο. Να σημειωθεί ότι στο 21ο λεπτό η Ελλάδα διαμαρτυρήθηκε δικαίως για πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννούλη, όμως ο ρέφερι σφύριξε αδιάφορα… Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι Αρμένιοι μπορεί να έγιναν λίγο πιο δραστήριοι ωστόσο ήταν τόσο καλά οργανωμένη η άμυνά μας που ο Βλαχοδήμος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Οι παίκτες του Φαν’ τ Σιπ ήταν άριστα οργανωμένοι και δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να φτάσουν στην περιοχή με αξιώσεις. Αντίθετα, η Ελλάδα βρήκε ξανά τους χώρους να απειλήσει, ειδικά από την είσοδο του Μασούρα και έπειτα, όταν ο εξτρέμ του Ολυμπιακού βρήκε χώρους και είχε δύο κλασικές ευκαιρίες προκειμένου να κάνει το 0-2. Τελικά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δεν τα κατάφερε, ο χρόνος κύλησε υπέρ μας και η Ελλάδα επέστρεψε στις νίκες ξεκούραστα συνδυάζοντας την καλή εμφάνιση με τη νίκη που θα της δώσει ώθηση ώστε να μπορέσει να πετύχει κάτι καλό απέναντι και στη Φινλανδία…