Άρης: Απείλησε να φύγει από το γήπεδο, στο έδαφος μέλος της αποστολής

clock 20:42 | 04/03/2020

Η ΑΕΚ στο 58' έκανε το 2-1 στον ημιτελικό με τον Άρη στο ΟΑΚΑ με κεφαλιά του Βράνιες και αμέσως μετά η αναμέτρηση διεκόπη για περίπου πέντε λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν να αποχωρήσουν από το γήπεδο, αφού ο γυμναστής τους, Λάζαρος Βαρδάκης, υπό αδιευκρίνιστες μέχρι στιγμής συνθήκες, βρέθηκε πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο κατά τους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων μετά το γκολ του Βράνιες.

Ο Πορτογάλος διαιτητής Σοάρες Ντίας κάλεσε τους παίκτες του Άρη να επανέλθουν και τελικά το παιχνίδι συνεχίστηκε στο 64', αφού ο Βαρδάκης επέστρεψε στον πάγκο του Άρη.

Νωρίτερα, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 25' καθυστέρηση, αφού οι διαιτητές παρέμεναν κλεισμένοι στα αποδυτήρια. Στο 9ο λεπτό του ημιτελικού  ο Πορτογάλος διαιτητής Αρτούρ Ριμπέιρο Σοάρες Ντίας καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Άρη, για μαρκάρισμα του Σβάρνα στον Λάρσον, το οποίο αξιοποίησε στο 11' ο Γκάμα για το 1-1. Η απόφαση του ρέφερι προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Ένωσης, οι οποίες εντάθηκαν στην ανάπαυλα.

Μάλιστα οι διαιτητές, ο Ντίας και οι βοηθοί του Ρουί Λισίνιο, Πάουλο Σοάρες, δεν βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο στον χρόνο που θα έπρεπε.