Απίστευτο come back του Αστέρα στο φινάλε,2-2 με ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ
 clock 20:16 | 13/02/2023

Ενα γκολ σε κάθε ημίχρονο σημείωσε ο ΠΑΟΚ, βρίσκοντας νωρίς τον δρόμο προς τ’ αντίπαλα δίχτυα, από στατική φάση. Στο φινάλε μείωσαν οι “Αρκάδες” με τον Σίτο και έκαναν το… μπαμ με την ισοφάριση του Ατιένθα στο 90+4′.

Στο 6’ από κόρνερ του Νάρει ο προωθημένος Νάσμπεργκ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Ολιβέιρα και γύρισε ξανά στον Νάσμπεργκ, που πλάσαρε για το 0-1.

Στο 36’ ο Νάρει “σημάδεψε” το δοκάρι, για να “απαντήσει” ο Αστέρας με τον Σίτο να στέλνει επίσης την μπάλα στο δοκάρι, στο 39’.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να “κλειδώνει” τη νίκη στο 82’, όταν ο Ράφα Σοάρες σέντραρε και ο Μπράντον Τόμας με πλασέ στην κίνηση σκόραρε, αλλά στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας είχε… άλλη γνώμη. Στο 90′ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σίτο να σκοράρει μετά από εξαιρετική σέντρα του Κρεσπί (1-2) και στο 90+4′ έφτασαν στο 2-2 με κεφαλιά του Ατιένθα, μετά από σέντρα του Τασουλή.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων) – Σάββας (Σερρών)

Κίτρινες κάρτες: Σανταφέ (15’), Νάσμπεργκ (63’), Ζ. Ζίβκοβιτς (90+3′)

Αστέρας Τρίπολης (Ακης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία (46’ Γκαρντάβσκι), Πίτσου Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβαρες (87′ Τασουλής), Αλάγκμπε, Σανταφέ (70’ Προύντζος), Ριέρα (77’ Τιλίκα), Μπαράλες (87′ Κωστέας), Κρεσπί, Σίτο.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Νέσμπεργκ, Ινγκασον, Σάστρε (87′ Κετζιόρα), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (88′ Φιλίπε Σοάρες), Σβαμπ, Κωνσταντέλιας (68’ Μπίσεσβαρ), Νάρει, Ολιβέιρα (68’ Τόμας), Α. Ζίβκοβιτς (77’ Τάισον).

Νταμπράουσκας: «Είμαστε χαρούμενοι για τα τέσσερα γκολ» - Εξελίξεις στη Λαμία(vid)

ΟΦΗ: Αποφασιστικός και ωραίος, 4-1 την Λαμία(vid)