ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-4: Μια… λαμπάδα στον Αθανασιάδη!(vid)

clock 19:49 | 15/02/2021

Μία σημαντική νίκη, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, πανηγύρισε η ΑΕΚ για την 22η αγωνιστική της Super League . Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επικράτησε 4-2 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο γκολ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στον Νέλσον Ολιβέιρα, ο οποίος σκόραρε στο 14' και το 43'. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Νικολιάς μείωσε στο 70' και ο Ακούνια πέτυχε την ισοφάριση στο 80ο λεπτό.

Το φινάλε στην έδρα της ΑΕΛ ήταν δραματικό. Στο 90ο λεπτό ο Αλμπάνης έγραψε το 2-3 δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Ένωση. Όμως, στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μουκαντζό να μην μπορεί να κερδίσει τον Αθανασιάδη. Η ΑΕΚ έτρεξε στην κόντρα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Σιμάνσκι στο 90+7'.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ πέρασε στη τρίτη θέση της βαθμολογίας με 43 πόντους, όπου συγκατοικεί με Άρη και ΠΑΟΚ. Από την άλλη, η ΑΕΛ παρέμεινε στην τελευταία θέση με εννέα πόντους.

Διαιτητής: Γκορτσίλας
Κίτρινες: Γιακιμόφσκι - Νεντελτσεάρου
ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γκράουρ (63΄ Μπέρτος), Μπεν-Χατίρα, Ακούνια, Μιλοσάβλιεβιτς (63΄ Μουκάντζο), Στίφλερ (53΄ Νικολιάς), Κολομπίνο, Νούνιτς (87΄ Χουσίνο), Γιακιμόβσκι
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (54΄ λ.τρ. Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (74΄ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (74΄ Σιμόες), Ανσαριφάρντ

ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-2: «Ξελάσπωσε» στο Περιστέρι

Football League: Προς 28 Μαρτίου η σέντρα