ΑΕΚ - Μπράγκα 2-4: «Αντίο» με βαριά ήττα(video)

clock 22:01 | 03/12/2020

Η ΑΕΚ αποχαιρέτησε και βαθμολογικά το Europa League, καθώς ηττήθηκε 4-2 από τη Μπράγκα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του 7ου ομίλου της διοργάνωσης. Ήταν η τέταρτη ήττα σε πέντε αγώνες για την Ένωση που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο (7΄ Τορμένα, 9΄ Εσγκάιο). Ο Ρικάρντο Όρτα στο 45΄ και ο Γκαλένο στο 83΄ πέτυχαν τα υπόλοιπα γκολ των Πορτογάλων, ενώ για την Ένωση σκόραραν ο Ολιβέιρα στο 31΄ και ο Βασιλαντωνόπουλος στο 88΄.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (46΄ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιτ, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μάνταλος (74΄ Γκαρσία), Αλμπάνης (60΄ Τάνκοβιτς), Λιβάγια, Ολιβέιρα (60΄ Ανσαριφάρντ).

ΜΠΡΑΓΚΑ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Ματέους, Εσγκάιο, Βιάνα, Τορμένα, Σεκέιρα, Αλ Μουσράτι (57΄ Φρανσέρζιο), Κάστρο (78΄ Νοβάις), Μεντέιρος (56΄ Αντρέ Όρτα), Γκαλένο, Παουλίνιο (71΄ Γκιλιέρμε), Ρικάρντο Όρτα.

* Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε στη μνήμη του Πάπα Μπούμπα Ντιόπ, στην έναρξη του αγώνα.
* Ο Ινσούα συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει από το ματς της τελευταίας αγωνιστικής, με τη Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ». Τραυματίας είναι και ο έτερος αριστερός μπακ, Έλντερ Λόπες

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ζόρια - Λέστερ         1-0 (84' Σαγιαντμανές)

ΑΕΚ - Μπράγκα         2-4 (31' Ολιβέιρα, 89' Βασιλαντωνόπουλος) / 8' Τορμένα, 10' Εσγκάιο, 45' Όρτα, 83' Γκαλένο)