AEK - Hρακλής 100-97: Νίκη στην παράταση

ΑΕΚ ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ
 clock 19:27 | 20/03/2021

Σε ένα παιχνίδι - θρίλερ, η  ΑΕΚ παρέμεινε ζωντανή στην κανονική διάρκεια, φτάνοντας στη νίκη στην παράταση με σκορ 100-97 επί του Ηρακλή για την Basket League. Δεν μπορούν να χωνέψουν στον Ηρακλή το πως έχασαν το ματς μέσα από τα χέρια τους, καθώς έκαναν δύο κρίσιμα λάθη στο τέλος.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστικό φινάλε. Με το σκορ στο 83-84, ύστερα από τρίποντο του Λάνγκφορντ που μείωσε τη διαφορά, ο Ηρακλής έβγαλε τις άμυνες. Στο 1'' πριν το τέλος, ο Ίμπανκς πήγε στις βολές. Είχε τη δυνατότητα να χάσει και τις δύο ή τουλάχιστον την δεύτερη και το ματς να τελειώσει. Τι έκανε όμως; Έχασε την πρώτη και έβαλε καταλάθος (!) τη δεύτερη. Το σκορ έγινε 83-85.

Στην επαναφορά όμως με τον Ματ Λοτζέσκι, η μπάλα πήγε μέσα στη ρακέτα, αλλά οι παίκτες του Ηρακλή έκαναν φάουλ στον Γιόνας Ματσιούλις, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να μην πιστεύει στις αντιδράσεις των αθλητών του. Ο έμπειρος φόργουορντ ευστόχησε και στις δύο βολές (85-85), με αποτέλεσμα το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Η ΑΕΚ πλέον είχε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, με τον Μέικον με μακρινό σουτ στο 1'20'' πριν το τέλος να διαμορφώνει το 94-91 στο σκορ. Ο Ηρακλής όμως αντέδρασε με τον Χέιγκινς και ανέκτησε το προβάδισμα (94-95). Ο Λάνγκφορντ απάντησε με γκολ-φάουλ (97-95), ενώ ο Χέιγκινς ξανά στάθηκε ψύχραιμος στις βολές (97-97). Στα 2'' πριν το τέλος, με ένα απίθανο σουτ του Μέικον (που χτύπησε ταμπλό), η ΑΕΚ κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη με 100-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 99-97

Βόλος - ΟΦΗ 0-0: Πολύτιμος βαθμός με καλή εμφάνιση, στην μάχη για παραμονή

Εργοτέλης -Καραϊσκάκης Άρτας 0-1: Τρίτη σερί ήττα (video)