A2 μπάσκετ:Αγκάλιασε την παραμονή ο ΟΦΗ ,85-69 τον Αρκαδικό

clock 19:50 | 22/03/2014

Ο ΟΦΗ νίκησε  τον Αρκαδικό με 86-59 στο ΒΑΚ και εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην Α2 μπάσκετ αφού  κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά του μεταξύ τους αγώνα (-10). Οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή αποφασισμένοι, καθώς με το… καλημέρα προηγήθηκαν με 13-0, ενώ στο 12′ έφτασε τη διαφορά και στο +13 (32-18). Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την αντεπίθεσή τους ροκανίζοντας τη διαφορά (40-36), για να πλησιάσει στο τέλος του ημιχρόνου στον πόντο (42-41). Η συνέχεια ήταν ανάλογη μέχρι που ο ΟΦΗ έτρεξε στα μισά της περιόδου σερί 10-0 (59-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού μπήκαν στον… αυτόματο ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδο (70-59). Από εκεί και πέρα, ο ΟΦΗ δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη διαφορά και να πάρει τη νίκη.
Διαιτητές: Μαλανδρής-Καραβίτης-Παπαθανασίου
Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-41 59-55, 85-69
ΟΦΗ Tακιανός): Βαγενάς 7 (1), Μάρτζος 19 (5), Ραζής 7 (1), Τραινός 5, Δεληγιώργης 11 (2), Τζόρτζεβιτς 20, Πλιούκας 15 (2), Καραγκιολίδης, Γρύλλης, Ζερβουδάκης 1 , Κυρίτσι, Τόζιος.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Μαγιτόμπε, Κοψαυτης 10 (1), Προδρόμου 21 (1), Πόπαντιτς 19 (2), Σάκοτα 6, Γκόβας 5 (1), Γιαννουλάκος 6, Τζάτζας.