Επειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό Πατελών η ΑΘΛΕΣΗ υποχρέωσε τη ΓΕ Ηρακλείου στην πρώτη της ήττα στον Α' όμιλο της Α2 Γυναικών με 3-2 σετ.
Το ηρακλειώτικο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής είχε συνολική διάρκεια 128', με την ΑΘΛΕΣΗ να φτάνει στη νίκη με ανατροπή από 2-1, ενώ αρχικά η ΓΕΗ ήταν αυτή που είχε ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.
Επειτα από μισή ώρα και πραγματική "μάχη" η ΑΘΛΕΣΗ πήρε το 1ο σετ με 25-23. Στη συνέχεια η ΓΕΗ πήρε με εμφατικό τρόπο τα επόμενα δύο σε με 25-16 και 25-15 και έδειχνε να έχει την ψυχολογία με το μέρος της, αλλά τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.
Με 25-17 έστειλαν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ και εκεί έπειτα από 20' επικράτησαν με 15-10 κατακτώντας τη νίκη και τους δύο βαθμούς.
Τα σετ: 25-23 (30'), 16-25 (24'), 15-25 (27'), 25-17 (27'), 15-10 (20')
ΑΘΛΕΣΗ: Μαυρέα, Νοικοκυράκη, Κτιστάκη, Κογεράκη, Δρακάκη, Μανάι, Ζάικου, Ρουμπάκη, Κονσολάκη, Καλουτσάκη, Τζανακάκη, Κουφαλιτάκη (λ), Γαραζανάκη (λ).
ΓΕΗ: Αντωνακάκη, Περδικάκη, Γεωργοπούλου, Δασκαλάκη, Χρηστάκη, Μαυράκη, Κοντζεδάκη, Καρουζάκη, Παπαδάκη, Τρουλινάκη, Κανδυλάκη, Φετφατζή, Σεγρεδάκη (λ), Πολυμίλη (λ)
> Η Μεσσαρά ηττήθηκε με 3-0 σετ στην έδρα της ΑΕ Αγ. Παρασκευής, ενώ ο Απόλλων Καλαμάτας εκμεταλλευόμενος την πρώτη ήττα της ΓΕΗ απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή του Α' ομίλου της Α2 Γυναικών.
Η Μεσσαρά έχασε το 1ο σετ με 25-13, το 2ο με 25-19 και το 3ο με 25-23.
Αναλυτικά:
7η αγωνιστική
Σάββατο 30 Νοεμβρίου
ΑΘΛΕΣΗ-ΓΕ Ηρακλείου............................3-2 (25-23, 16-25, 15-25, 25-17, 15-10)
ΑΕ Αγ. Παρασκευής-Μεσσαρά ................3-0 (25-13, 25-19, 25-23)
Απόλλων Καλ-ΑΟΝ Αργυρούπολης ...........3-1 (25-19, 25-18, 24-26, 25-19)
ΓΣ Πετρούπολης-ΟΦ Απολλώνιος ..............2-3 (25-23, 23-25, 25-23, 23-25, 8-15)
Ενωση Βύρωνα-ΑΕ Αμπελοκήπων ...........1-3 (8-25, 26-24, 12-25, 17-25)
Κυριακή 1 Δεκεμβρίου
17:00 Ηρακλής Κηφισιάς-Μεσσηνιακός στο κλ. Ζηρίνειο
Η βαθμολογία
1.Απόλλων Καλαμάτας ................20 (21-5)
2.ΓΕ Ηρακλείου........................... 18 (20-7)
3.ΟΦΑ Απολλώνιος .......................15 (19-9)
4.ΑΕ Αμπελοκήπων .......................14 (18-13)
5.Μεσσηνιακός* ............................11 (12-11)
-.ΓΣ Πετρούπολης ..........................11 (14-14)
7.ΓΑΣ Μεσσαράς .............................9 (10-12)
-.ΑΘΛΕΣΗ ..........................................9 (15-18)
9.ΑΕ Αγ. Παρασκευής .......................7 (10-16)
10.ΑΟΝ Αργυρούπολης .....................6 (12-18)
11.Ηρακλής Κηφισιάς* ....................2 (7-18)
12.Ενωση Βύρωνα ............................1 (4-21)
Η επόμενη αγωνιστική (8η)
Σάββατο 7 Δεκεμβρίου
16:00 Μεσσαρά-Ηρακλής Κηφισιάς στο κλ. Μοιρών
17:00 ΑΕ Αμπελοκήπων-ΟΦΑ Απολλώνιος στο κλ. ΑΚ Γουδίου
19:30 ΑΟΝ Αργυρούπολης-ΓΣ Πετρούπολης στο κλ. Α' Αργυρούπολης
20:00 Ενωση Βύρωνα-ΑΕ Αγ. Παρασκευής στο κλ. Βύρωνα
Κυριακή 8 Δεκεμβρίου
15:00 Μεσσηνιακός-ΑΘΛΕΣΗ στο κλ. Παραλίας
>Εκ προοιμίου δύσκολο έργο είχε απέναντι στον πρωτοπόρο Μίλωνα η ΓΕΗ, που υπέστη την 6η ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια, στον Α' όμιλο της Α2 Ανδρών.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη σε διάρκεια 62' επικρατώντας με 25-11 (20'), 25-16 (22') και 25-14 (20').
Μίλων: Καρακίτσος, Μαντέκας, Μαυραγάνης, Μπέλος, Αλεξίου, Τουρνάκης / Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσσος (λ), Καραμπάγιας, Ράμος-Πέρεζ, Χάκας, Χανδρινός.
ΓΕΗ: Σαμαριτάκης, Πετρουγάκης, Περπινάκης, Γ. Παπαδάκης, Γιαννόπουλος, Βαντάρδα / Μύρος (λ), Μαυρίδης (λ), Π. Αναγνώστου, Παγκαρούλης, Μαν. Παπαδάκης, Βολιτάκης.
7η αγωνιστική
Σάββατο 30 Νοεμβρίου
Μίλων-ΓΕ Ηρακλείου.............................. 3-0 (25-11, 25-16, 25-14)
Ολυμπιάδα Πάτρας-Νέοι Βύρωνος.......... 3-2 (23-25, 25-22, 25-22, 24-26, 15-7)
Πανερυθραϊκός-ΑΕ Αρμενίων................. 2-3 (20-25, 25-19, 23-25, 25-14, 6-15)
Κυριακή 1 Δεκεμβρίου
12:00 Πανιώνιος-Κέρκης στο κλ. "Μ. Μερκούρη"
Η βαθμολογία
1.Μίλων ...........................19 (21-4)
2.Πανερυθραϊκός ............15 (19-12)
-.Καλαμάτα 80* ..................15 (15-4)
4.ΑΟ Αιγιαλέων* .................14 (15-5)
5.Πανιώνιος** .....................10 (11-8)
6.Κέρκης Σάμου**.................. 8 (10-10)
7.ΔΑΣ Δραπετσώνας* ..........7 (8-13)
8.ΑΕ Αρμενίων*.................... 6 (9-15)
9.Ολυμπιάδα Πάτρας*.......... 4 (8-16)
10.Νέοι Βύρωνος* .................1 (5-18)
11.ΓΕ Ηρακλείου* ...................0 (2-18)
Η επόμενη αγωνιστική (8η)
Σάββατο 7 Δεκεμβρίου
16:00 ΓΕ Ηρακλείου-Πανιώνιος στο κλ. Αρχανών
18:30 ΔΑΣ Δραπετσώνας-Νέοι Βύρωνος στο κλ. "Αρ. Παπαμιχαήλ"
19:00 ΑΕ Αρμενίων-Μίλων στο κλ. 1ο Γυμνάσιο Ρέντη
19:00 ΑΟ Αιγιαλέων-Πανερυθραϊκός στο κλ. Αιγίου
19:00 Κέρκης-Ολυμπιάδα Πάτρας στο κλ. Καρλοβασίου