8ος Μαραθώνιος Κρήτης: Ο Ελβετός Γουόρτμπεργκ Τζερόνιμο μεγάλος νικητής

μαραθωνιος χανια
 clock 17:32 | 14/04/2024

Ο Ελβετός Γουορτμπέργκ Τζερόνιμο ήταν ο μεγάλος νικητής του 8ου Μαραθωνίου Κρήτης που έγινε στα Χανιά. Ο Ελβετός δρομέας από τα πρώτα μέτρα πήρε προβάδισμα αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά από τους υπόλοιπους με αποτέλεσμα τελικά να τερματίσει με άνεση πρώτος και μάλιστα με εξαιρετικό χρόνο.

Ο Γουορτμπέργκ Τζερόνιμο χρειάστηκε 2:34:22.733 για να μπει πρώτος στο Εθνικό στάδιο Χανίων και να κόψει το νήμα καταχειροκροτούμενος από τους Χανιώτες φιλάθλους.

Δεύτερος ήταν ο Χανιώτης Γιώργος Κουτρούλης ο οποίος κάλυψε τα 42 χλμ της διαδρομής σε χρόνο 2:47:46.610.  Μάλιστα ο χρόνος που έκανε σήμερα ο Χανιώτης δρομέας μεγάλων αποστάσεων που αγωνίζεται με την ομάδα “1η ΜΑΛ”, αποτελεί την καλύτερη επίδοση Χανιώτη αθλητή όλων των εποχών σε μαραθώνιο. Ο χρόνος που έφερε σήμερα είναι ο κορυφαίος που έχει κάνει δρομέας από τα Χανιά στην ιστορία.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γιάννης Ανδρέου από την Ομάδα Δρομέων Υγείας Κισσάμου ο οποίος έτρεξε την απόσταση σε  2:56:30.803.

Η Τσίπα νικήτρια στις γυναίκες – Δεύτερη η Συντζανάκη

Σε επίπεδο γυναικών έγινε η μεγαλύτερη μάχη στον 8ο Μαραθώνιο Κρήτης καθώς ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, κάτι το οποίο φάνηκε από τα πρώτα χιλιόμετρα μετά την εκκίνηση.

Την πρώτη θέση κατέκτησε τελικά η Μαριέλλα Τσίπα με χρόνο 3′:10”:20, με τη Νάντια Συντζανάκη να έχει καταφέρει να προηγηθεί στην αρχή του αγώνα αλλά τελικά να τερματίζει στην δεύτερη θέση με 3′:11”:17”, που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Τζούλια ΜακΚάρθι με 3′:21”:24”, ολοκληρώνοντας με ιδανικό τρόπο τον πρώτο της μαραθώνιο.

Πρώτος στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων πού ήταν αφιερωμένος στον Μίκη Θεοδωράκη αναδείχθηκε  ο Παντελής Νάτσιος με χρόνο 00:17:17, ακολούθησε ο Νίκος Βλάχος με χρόνο 00:19:03 και τρίτος ο Μίνως Κοκογιαννάκης με χρόνο 00:18:22.

Από τις γυναίκες πρώτη έφτασε η Ευδοκία Κασβέλα 00:19:00, η Αδαμαντία Λεμοντζόγλου με χρόνο 00:21:53 και η Αγγελική Κουρεμένου με χρόνο 00:23:12

Εκτός από την επιτυχή  διεξαγωγή του μαραθωνίου μεγάλη ήταν και η συμμετοχή μικρών και μεγάλων και στον αγώνα των 2,5 χλμ. ο οποίος ήταν ενταγμένος στις Ολυμπιακές Αξίες.

Super League: Απέδρασε από την Καισαριανή και βλέπει παραμονή ο Παναιτωλικός - Η βαθμολογία

Super League: Ο Αστέρας βύθισε κι άλλο τον ΠΑΣ