3οι Μεσογειακοί Παράκτιοι Αγώνες «Ηράκλειο 2023»: Και δεύτερο μετάλλιο η Ελλάδα

ΠΑΡΑΚΤΙΟΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
 clock 00:39 | 11/09/2023

Ένα ακόμα χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα επιφύλαξε η δεύτερη μέρα των 3ων Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων «Ηράκλειο 2023». To κατέκτησε στο ατομικό καράτε κάτα των γυναικών η Τζωρτζίνα Ξένου με ένα εντυπωσιακό κάτα που βαθμολογήθηκε με 25.1.

Το χάλκινο κατέκτησε επίσης η Μαροκινή, Σαναέ Αγκαλμάμ, ενώ το χρυσό πήγε στην μαγική Ισπανίδα Πάολα Γκαρσία Λοθάνο και το ασημένιο στην Ιταλίδα Όρσολα Ντ’ Ονόφριο.

Εξαιρετικές μέχρι στιγμής είναι οι Εθνικές ομάδας της Ελλάδας του Beach handball, που προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης με την Εθνική Ανδρών να κερδίζει το Μαρόκο στα πέναλτι με ανατροπή (10-8) και την Εθνική Γυναικών να περνά εύκολα το εμπόδιο της Τυνησίας με 2-0.

Στα υπόλοιπα αθλήματα, ξεχώρισαν:

-στο Triathle το γαλλικό δίδυμο των Λεά Φερναντέζ/Ιγκό Φλερό με το χρυσό μετάλλιο στην παραλία της Αμμουδάρας, στο Μαλεβίζι, όπου αναδείχθηκαν νικητές στη Μικτή Σκυταλοδρομία του Triathle. Από ελληνικής πλευράς, οι Αριάδνη Νάσκαρη/Νικόλας Παπαδημητρίου τερμάτισαν 9οι στη γενική κατάταξη και 6οι λαμβάνοντας υπόψη μία ομάδα ανά χώρα, με συνολικό χρόνο 21:06.6 (+1:41.6).

-Τα trials περιλάμβαναν το πρόγραμμα της Κυριακάτικης (10/9) πρώτης ημέρας της Παράκτιας Κωπηλασίας στην παραλία Καρτερού. Η Ισπανία ήταν η κυρίαρχη, παρουσιάζοντας μια πολύ δυνατή. Στις δοκιμές στο μονό ανδρών, καλύτερο χρόνο πέτυχε ο Ισπανός Μιγκέλ Σάλας Κόρντομπα με 2:45.72 και ακολούθησε ο Ιταλός πρωταθλητής Ευρώπης Τζιοβάνι Φικάρα (2:46.61) και τρίτος ήταν ο Μαροκινός Μπραχίμ Μράχι (2:51.62).

-Στο Kiteboarding η Ελληνίδα Αιμιλία Κωστή βρίσκεται μέχρι στιγμής στην 5η θέση της γενικής κατάταξης, σε σύνολο έξι αθλητριών, με 25 βαθμούς ποινής. Το θεαματικό αγώνισμα ξεκίνησε την Κυριακή (10/09) στην παραλία της Αμμουδάρας, στο Μαλεβίζι, όπου δίνουν ραντεβού ουκ ολίγα αστέρια του αθλήματος. Η πρεμιέρα περιλάμβανε τις τέσσερις πρώτες από τις συνολικά δέκα κούρσες σε κάθε κατηγορία. Στην Αετοσανίδα Ανδρών, ο Γάλλος τρις παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξίμ Νοσέ βρίσκεται στην κορυφή της προσωρινής κατάταξης με 4 βαθμούς ποινής (θέση ανά κούρσα: 2, 1, 1, 2), μαζί με τον Κύπριο Ντένις Ταραντίν, που έχει ήδη εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και είναι προς το παρόν στη 2η θέση επίσης με 4 βαθμούς ποινής. Στις Γυναίκες, η Γαλλίδα Λοριάν Νολό, κάτοχος του παγκόσμιου τίτλου και νικήτρια του φετινού προ-Ολυμπιακού Test Event, προηγείται μέχρι τώρα με 3 βαθμούς ποινής (θέσεις: 1, 1, 3, 1), μπροστά από την συμπατριώτισσά της Ποέμα Νιούλαντ που έχει 5 βαθμούς ποινής (θέσεις: 2, 2, 1, 2) και την Ιταλίδα Τιάνα Λαπόρτε με 8 βαθμούς ποινής (θέσεις: 3, 3, 2, 3).

US Open: Ο Τζόκοβιτς νίκησε 3-0 τον Μεντβέντεφ και έφτασε τα 24 Grand Slam (βίντεο)

Ελλάδα - Γιβραλτάρ 5-0: Εμφατική... επιστροφή της Εθνικής(vid)