Στους "4" του Euro η Γερμανία

clock 00:54 | 03/07/2016

Η Γερμανία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro, επικρατώντας της Ιταλίας 6-5 στα πέναλτι, ενώ η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και η παράταση έληξε 1-1.

Το σκορ για τη Γερμανία άνοιξε ο Εζίλ στο 65ο λεπτό, ενώ στο 68ο λεπτό τα "πάντσερ" θα μπορούσαν να έχουν "καθαρίσει" το ματς, όταν ο Εζίλ βρήκε στην πλάτη της ιταλικής άμυνας τον Γκόμες, αλλά το τακουνάκι που επιχείρησε ο τελευταίος από το ύψος της μικρής περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπουφόν.

Στο 77ο λεπτό η Ιταλία κέρδισε πέναλτι, όταν ο Φλορέντσι έκανε τη σέντρα, ο Κιελίνι την κεφαλιά προς τα πίσω, με τη μπάλα να χτυπάει στα απλωμένα χέρια του Μπόατενγκ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπονούτσι κάνοντας το 1-1 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και το ματς πήγε στα πέναλτι, με την Γερμανία να παίρνει το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά.