Πολύτιμη ισοπαλία του Α.Ο.Χανιά στις Σέρρες

clock 17:59 | 18/04/2016

Ο Α.Ο.Χανιά απέσπασεν ισοπαλία 2-2 στην έδρα του Πανσεραϊκου, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες παραμονής στη Football League.
Αν και μπήκαν δυνατά τα Χανιά, ο Πανσερραϊκός ανέβασε στροφές και στο 18΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπαρέττα από τον Πρίφτη και ο Φουρτάδο ευστόχησε για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 32΄ ήταν η σειρά τους να κερδίσουν πέναλτι. Ο Μασάδο όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Καστανιώτη, ο οποίος απέκρουσε και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την ομάδα του Κάμπος, καθώς στο 52΄ ο Μπαρέττας μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Δωματά έκανε το 2-0. Η απάντηση του ΑΟΧ ήταν άμεση, καθώς τρία λεπτά μετά ο Καρτσαμπάς με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Θωμά Γράφα που αύξησαν την πίεση στα καρέ του Καστανιώτη. Η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 83΄, όταν ο Μασάδο με ένα απίστευτο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πανσερραϊκός ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Καρτσαμπά στον Μπαρέττα, αλλά ο διαιτητής Ζούγρας έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, προκαλώντας την αντίδραση των παικτών, αλλά και των φιλάθλων.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2, με τον Πανσερραϊκό να μην μπορεί να κρατήσει το προβάδισμα σε ένα ακόμα ματς, ενώ ο ΑΟΧ παρέμεινε ζωντανός για την παραμονή στην κατηγορία.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Καστανιώτης, Τσιμίκας, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Αγγελίδης (83' Στεργιανός), Σιάκκας, Δωματάς (85' Ανδρέου), Γιάντσης (69' Ρούτσης), Μπαρέττας, Φουρτάδο.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Πρίφτης, Παγώνης, Διαμαντόπουλος, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάδο, Καμινιώτης (76' Νύκταρης), Παλιάτσιος, Νάκας, Τσούτσης (90'+3' Φυντικάκης), Δεινόπαπας (46' Χατζηλιάδης)