Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

Oι πιθανοί αντίπαλοι Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ και ΠΑΟ

europa.jpg

Στις 2 το μεσημέρι θα ξεκινήσει στο Μονακό η κλήρωση των ομίλων του Europa League. Ο Ολυμπιακος είναι στον 1ογκρουπ δυναμικότητας, ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο και ο Παναθηναικος στο 4ο.

Ουσιαστικά, έτσι όπως διαμορφώθηκαν τα πράγματα, ο Ολυμπιακός αποφεύγει στην κλήρωση της Παρασκευής (26/08, 14:00) μερικές πολύ ισχυρές ομάδες, που επίσης βρίσκονται στο 1ο γκρουπ, ενώ και ο ΠΑΟΚ θα έχει στον όμιλό του δύο θεωρητικά υποδεέστερους αντιπάλους. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός, θα ήθελε σίγουρα να κληρωθεί με τις λιγότερες δυνατές ομάδες των δύο πρώτων γκρουπ, όπως π.χ. την Πλζεν (από το 1ο) και τις Σταντάρ, Γκενκ, Στεάουα, ΑΠΟΕΛ, Σπάρτα Πράγας (από το 2ο).

ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
 

1ο γκρουπ
Σάλκε (Γερμανία) 96.035

Ζενίτ (Ρωσία) 93.216

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 82.256

Σαχτάρ (Ουκρανία) 81.976

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) 75.142

Ολυμπιακός (Ελλάδα) 70.940

Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 60.142

Άγιαξ (Ολλανδία) 58.112

Ίντερ (Ιταλία) 58.087

Φιορεντίνα (Ιταλία) 57.087

Άντερλεχτ (Βέλγιο) 54.000

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 44.585

 

2ο γκρουπ
Άλκμααρ (Ολλανδία) 43.612

Μπράγκα (Πορτογαλία) 43.116

Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 42.520

Ρόμα (Ιταλία) 41.587

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 40.920

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 40.585

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 37.440

Στεάουα (Ρουμανία) 36.576

Γκενκ (Βέλγιο) 36.000

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 35.935

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) 27.500

Σεντ Ετιέν (Γαλλία) 26.049

 

3ο γκρουπ
Γάνδη (Βέλγιο) 25.000

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 24.755

Κρασνοντάρ (Ρωσία) 24.216

Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) 23.520

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 22.085

Θέλτα (Ισπανία) 21.142

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 20.225

Φέγενορντ (Ολλανδία) 19.112

Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) 19.020

Μάιντς (Γερμανία) 18.035

Ζυρίχη (Ελβετία) 17.755

Σαουθάμπτον (Αγγλία) 16.756

 

4ο γκρουπ
Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 14.940

Σασουόλο (Ιταλία) 14.087

Γκαραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 13.475

Αστάνα (Καζακστάν) 12.575

Νις (Γαλλία) 12.049

Ζόρια (Ουκρανία) 11.976

Άστρα Τζούρτζου (Ρουμανία) 11.076

Κόνιασπορ (Τουρκία) 6.920

Οσμάνλισπορ (Τουρκία) 6.920

Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 5.225

Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 4.725

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 2.590

 

Αθλητικά

ΕΠΟ: Σε ένα γύρο η Γ΄ Εθνική

ΕΠΟ

Η ΕΠΟ πήρε την οριστική απόφαση αναφορικά με τη συνέχεια του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής, Αυτή είναι να συνεχιστεί με έναν γύρο, από την αγωνιστική που σταμάτησε το πρωτάθλημα το Νοέμβριο.

Μέχρι την Τετάρτη 3 Μαρτίου, οι ομάδες έχουν προθεσμία προκειμένου να δηλώσουν συμμετοχή στο πρωτάθλημα, διαφορετικά θα υποβιβαστούν από την κατηγορία, χωρίς κάποιο πρόστιμο ή κάποια ποινή. Η πλειοψηφία των Κρητικών ομάδων δεν επιθυμεί τη συνέχιση του πρωταθλήματος.

Οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Κυριακή απο 28/3 έως και 13/6 όταν και αναμένεται να ολοκληρωθεί ο 10ος όμιλος με συνεχόμενες αναμετρήσεις με μοναδική κενή Κυριακή στις 2 Μαΐου, λόγω Πάσχα.

Ουσιαστικά θα διεξαχθούν 11 αγωνιστικές και θα είναι οι 11 που απομένουν για τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος.

Όλα αυτά ισχύουν μόνο εάν και εφόσον η Επιτροπή Λοιμωξιολόγων εγκρίνει την έναρξη των αναμετρήσεων για την Κυριακή 28 Μαρτίου καθώς σε διαφορετική περίπτωση το πρόγραμμα θα αναδιαμορφωθεί.

Οι αγωνιστικές που θα διεξαχθούν στον Κρητικό όμιλο σύμφωνα με το πλάνο της ΕΠΟ είναι οι παρακάτω: 

28/3/2021
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.    v    ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΠΟΑ    v    ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ    v    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ    v    ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΔΑΜΑΣΤΑ    v    ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ
ΠΟΡΟΣ    v    ΑΟΑΝ
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ    v    ΑΛΜΥΡΟΣ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ    v    ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
4/4/2021
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ    v    ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ    v    ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΠΟΑ
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ    v    ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΑΟΑΝ    v    ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΑΛΜΥΡΟΣ    v    ΔΑΜΑΣΤΑ
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ    v    ΠΟΡΟΣ
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ    v    ΓΙΟΥΧΤΑΣ
11/4/2021
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ    v    ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.    v    ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ
ΠΟΑ    v    ΑΟΑΝ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ    v    ΑΛΜΥΡΟΣ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ    v    ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
ΔΑΜΑΣΤΑ    v    ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ    v    ΠΟΡΟΣ
18/4/2021
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ    v    ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ
ΑΟΑΝ    v    ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.
ΑΛΜΥΡΟΣ    v    ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ    v    ΠΟΑ
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ    v    ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΠΟΡΟΣ    v    ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΔΑΜΑΣΤΑ    v    ΓΙΟΥΧΤΑΣ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25/4/2021
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ    v    ΑΟΑΝ
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ    v    ΑΛΜΥΡΟΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.    v    ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ
ΠΟΑ    v    ΠΟΡΟΣ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ    v    ΔΑΜΑΣΤΑ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ    v    ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
9/5/2021
ΑΟΑΝ    v    ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ
ΑΛΜΥΡΟΣ    v    ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ    v    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ    v    ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ
ΠΟΡΟΣ    v    ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.
ΔΑΜΑΣΤΑ    v    ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ    v    ΠΟΑ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ    v    ΓΙΟΥΧΤΑΣ
16/5/2021
ΑΟΑΝ    v    ΑΛΜΥΡΟΣ
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ    v    ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ    v    ΠΟΡΟΣ
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ    v    ΔΑΜΑΣΤΑ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.    v    ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ    v    ΠΟΑ
23/5/2021
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ    v    ΑΛΜΥΡΟΣ
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ    v    ΑΟΑΝ
ΠΟΡΟΣ    v    ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ
ΔΑΜΑΣΤΑ    v    ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ    v    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ    v    ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ
ΠΟΑ    v    ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΓΙΟΥΧΤΑΣ
30/5/2021
ΓΙΟΥΧΤΑΣ    v    ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ    v    ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ    v    ΠΟΑ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ    v    ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΑΟΑΝ    v    ΔΑΜΑΣΤΑ
ΑΛΜΥΡΟΣ    v    ΠΟΡΟΣ
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ    v    ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ
6/6/2021
ΠΟΡΟΣ    v    ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ
ΔΑΜΑΣΤΑ    v    ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ    v    ΑΛΜΥΡΟΣ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ    v    ΑΟΑΝ
ΠΟΑ    v    ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.    v    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ    v    ΓΙΟΥΧΤΑΣ
13/6/2021
ΠΟΡΟΣ    v    ΔΑΜΑΣΤΑ
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ    v    ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ    v    ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΑΛΜΥΡΟΣ    v    ΠΟΑ
ΑΟΑΝ    v    ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ    v    ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    v    ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ    v    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Βαθμολογία
1. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 12 (11-2)
2. ΠΟΑ 9 (8-5)
3. ΑΟΑΝ 7 (9-8)
-. Αλμυρός 7 (14-7)
-. Δαμάστα 7 (8-4)
-. Ηρόδοτος 7 (5-3)
-. Αναγέννηση Ιεράπετρας 7 (11-8)
-. Πόρος 7 (4-3)
9. Παλαιόχωρα 6 (6-9)
-. Ρεθυμνιακός 6 (7-4)
11. Γιούχτας 5 (5-4)
12. Αρης Σούδας 4 (4-5)
13. Νεάπολη 3 (3-6)
-. Αστέρας Ρεθύμνου 3 (4-9)
15. Πλατανιάς 1 (1-10)
16. Αρης Ρεθύμνου 0 (1-11)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΟΦΗ: Νοκ άουτ για 2 εβδομάδες ο Καστάνιος-με Σαρδινέρο στη Ριζούπολη

Αϊντχόφεν-Ολυμπιακός (25/2-22:00): Θέλει να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους «16»