Νίκη με... unfair play, η Κέρκυρα (video)

clock 20:43 | 07/03/2014

Η Κέρκυρα νίκησε με 2-1 στη  Ζάκυνθο την τοπική ομάδα  αλλά η μη τήρηση του Fair Play στο νικητήριο γκολ οδήγησε το παιχνίδι σε προσωρινή διακοπή.Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν μαζικά ότι οι παίκτες της Κέρκυρας δεν επέστρεψαν την μπάλα σε Fair Play στην φάση που έφερε το γκολ. Ο Ξενοδόχοφ είχε διώξει την μπάλα σε πλάγιο άουτ για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον Πέττα, αλλά αντί να εκτελέσουν το πλάγιο και να επιστρέψουν την μπάλα έκαναν την επίθεση από την οποία προήλθε το γκολ
Αρχικά ο διαιτητής μοίρασε κίτρινες κάρτες τους παίκτες των γηπεδούχων Μπίρη, Απστόλου, Πετράκο και Όττα. Έπειτα ακολούθησε ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα οι διαιτητές να φύγουν στα αποδυτήρια. Επέστρεψαν 25 λεπτά περίπου αργότερα προκειμένου να παιχθούν τα υπόλοιπα 6 λεπτά συν τις καθυστερήσεις και να ολοκληρωθεί ο αγώνας. Η Κέρκυρα ανοιξε το σκορ στο 39' με τον Σίκιμιτς,ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 52 με αυτογκόλ του Ραπτάκη
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής του Βορείου και Νοτίου ομίλου της Football