Νέα γκέλα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

clock 16:36 | 02/10/2016

Απογοήτευσε και πάλι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κόλλησε στο 1-1 με τη Στόουκ και έμεινε από νωρίς πολύ πίσω από τους πρωτοπόρους του Αγγλικού πρωταθλήματος.
Μόλις στο 2ο λεπτό ο Πογκμπά έβγαλε όμορφα για τον Ίμπρα ο οποίος δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να νικήσει τον Γκραντ ενώ στο 16’ ο Μάτα πέρασε όμορφα στον Σουηδό φορ ο οποίος πάτησε με τακουνάκι στον Ράσφορντ κι εκείνος έδωσε με τη σειρά του στον Πογκμπά. Ο Γάλλος όμως πλάσαρε άουτ από κοντά χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 23ο λεπτό ο Μάτα έκανε την όμορφη λόμπα αλλά ο Γκραντ έδιωξε και στο 27’ ο Λίνγκαρντ από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Στόουκ.
Η Στόουκ είχε την πρώτη της μεγάλη φάση στο 55ο λεπτό με τον Άλεν να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Ντε Χέα να λέει όχι και στο 69’ οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν στο γκολ. Ο Ρούνεϊ άνοιξε όμιρφα στον Μαρσιάλ κι εκείνος με σουτ έκανε το 1-0. Όμως στο 83’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Τζόνσον έκανε το σουτ, ο Ντε Χέα απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Ουόλτερς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Όμως ο Άλεν με Τρίτη προσπάθεια εξ επαφής έκανε το 1-1. Στο 89ο λεπτό η κεφαλιά του Πογκμπά σταμάτησε στο δοκάρι της Στόουκ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Μόλινγκ, Μπλιντ, Πογκμπά, Ερέρα (84’ Ντεπάι), Λίνγκαρντ (67' Μαρσιάλ), Μάτα (67' Ρούνεϊ), Ράσφορντ και Ιμπραΐμοβιτς.
ΣΤΟΟΥΚ: Γκραντ, Τζόνσον, Σόκρος, Μάρτινς Ίντι, Πίτερς, Κάμερον, Γουίλαν, Άλεν, Σακίρι (90’ Μπάρντσλεϊ), Μπονί (77' Κράουτς), Αρναούτοβιτς (77' Ουόλτερς).