Λαμπράκης: «Μας βοήθησε η γρήγορη ισοφάριση...»

clock 21:21 | 12/12/2015

Ο τεχνικός του Εργοτέλη, Σταύρος Λαμπράκης  τόνισε στη συνέντευξη Τύπου ότι ήταν καθοριστική για τη νίκη της ομάδας του επί της Παναχαϊκής η γρήγορη ισοφάριση στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ στάθηκε και στην είσοδο στο παιχνίδι των Παμλίδη, Ντος Σάντος και Γρομητσάρη στην επανάληψη.
«Σήμερα είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν αντίπαλο, που τις τελευταίες μέρες ακούγαμε ότι έρχεται στο Ηράκλειο με πολλά προβλήματα. Αυτές τις μέρες προσπάθησα να κρατήσω σε εγρήγορση του ποδοσφαιριστές μας, να μην υποτιμήσουν τον αντίπαλο λόγω των προβλημάτων του, γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για την ομάδα μας.
Στο πρώτο ημίχρονο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από μία στατική φάση, δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε, αλλά δεν το καταφέραμε. Στο δεύτερο μέρος, με τις αλλαγές που έγιναν, θεωρώ ότι η ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή και στο επιθετικό κομμάτι. Κλειδί του παιχνιδιού ήταν η γρήγορη ισοφάριση και παρότι χάσαμε το πέναλτι στη συνέχεια, η ομάδα συνέχισε την επιθετικότητά της, κατάφερε να πετύχει άλλα δύο γκολ, να μην κινδυνεύσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.
Σε αυτό το παιχνίδι θα σταθώ στα παιδιά που μπήκαν αλλαγή, θεωρώ ότι έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην καλύτερη εικόνα που είχε η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους, καθώς βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο για ακόμη ένα παιχνίδι, που χάναμε 1-0 στο ημίχρονο και έπρεπε να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα. Δόξα το Θεό, ευτυχήσαμε και το καταφέραμε, γιατί έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια από όλους», ανέφερε ο Λαμπράκης.
Και πρόσθεσε: «Κρατάμε αυτή τη νίκη, που θεωρώ σπουδαία από βαθμολογικής άποψης, συνεχίζουμε τη δουλειά και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι.
Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, στον προπονητή και στην ομάδα της Παναχαϊκής να βρουν λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, γιατί είναι αμαρτία μία τεράστια ομάδα, όπως της Παναχαϊκής, να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους προβλήματα. Καλή συνέχεια».