Κόπα Αμέρικα: Εύκολα στα ημιτελικά η Αργεντινή (video)

clock 08:36 | 19/06/2016

Με πρωταγωνιστές τους Λιονέλ Μέσι και Γκονζάλο Ιγκουαΐν, η Αργεντινή επικράτησε 4-1 της Βενεζουέλας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, όπου θα αντιμετωπίσει την εθνική ομάδα των ΗΠΑ.
Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μέσι σέρβιρε και ο Ιγκουαΐν εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο ανοίγοντας το σκορ για τους Αργεντινούς. Στο 28’ ο επιθετικός της Νάπολι εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία των παικτών της Βενεζουέλας και διπλασίασε τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του.
Στην επανάληψη, η Αργεντινή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έγραψε ιστορία. Συγκεκριμένα, ο άσος της Μπαρτσελόνα έφτασε τα 54 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής και πλέον είναι στη κορυφή της σχετικής λίστας μαζί με τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα.
Στο 70ο λεπτό ο Ροντόν μείωσε για τη Βενεζουέλα σε 3-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λαμέλα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την Αργεντινή.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρομέρο, Μερκάδο, Φούνες Μόρι, Οταμέντι, Ρόχο, Αουγκούστο Φερνάντες, Μασεράνο, Μπανέγκα (80' Μπίγλια), Μέσι, Ιγκουαΐν (73' Αγκουέρο), Γκαϊτάν (67' Λαμέλα)
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Ντάνι Χερνάντες, Άλεξ Γκονζάλες, Βίλκερ Άνχελ, Βιθκαρόντο, Φέλτσερ, Φιγκέρα, Ρινκόν (84' Βελάσκεζ), Γκέρα, Σέιχας (55' Χουάνπι), Μαρτίνεζ (80' Ντελ Βάλε), Ροντόν