Champions League: Νίκες πρόκρισης για Ρεάλ και Βόλφσμπουργκ

clock 23:51 | 17/02/2016 writer icon newsroom ekriti.gr

Η Ρεάλ επικράτησε με 2-0 της Ρόμα και ουσιαστικά εξασφάλισε από το πρωτο ματς την πρόκριση για τους 8 του Champions League.Προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ απέκτησε η Βόλφσμπουργκ που κέρδισε τη Γάνδη με 3-2 μέσα στο Βέλγιο.
Στη ρώμη οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο ματς αλλά μετά το δεκάλεπτο η Ρόμα ανέβηκε και στο 16' απείλησε με τον Ελ Σαραουί που πιεζόμενος πλάσαρε ψηλά άουτ. Η πίεση των "τζιαλορόσι" δεν κράτησε πολύ καθώς η Ρεάλ γρήγορα ανέκτησε τον έλεγχο. Οι Ιταλοί αμύνονταν μαζικά με την πρώτη ευκαιρία των Μαδριλένων να έρχεται στο 33' όταν μετά από πάσα του Κριστιάνο ο Μαρσέλο σούταρε στην κίνηση με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Στο 44' ο Κριστιάνο πήρε το όπλο του. Έκανε την κούρσα, τράβηξε χειρόφρενο και άδειασε τον Φλορέντσι και σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Ιταλού και να πηγαίνει στο δεξί παραθυράκι της εστίας. Ο Μπενζεμά στο 61' ελευθερώθηκε αλλά πλάσαρε πάνω στον Σέζνι. Πέντε λεπτά μετά ήταν ο Σαλάχ που από εξαιρετική θέση εκτέλεσε χωρίς δύναμη, Στο 72' ο Ντζέκο έσπασε την μπάλα για τον Βενκέρ και αυτός σούταρε μόλις άουτ. Στην επόμενη φάση ο Χάμες σέντραρε και ο Κριστιάνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα στο δοκάρι. Ο Μπενζεμά στο 77' έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής όμως η μπάλα σταμάτησε στο κεφάλι του Βενκέρ. Η Ρόμα άγγιξε την ισοφάρισε στο 79' όταν ο Ντζέκο από κοντά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο επόμενο λεπτό οι "τζιαλορόσι" δεν πήραν πέναλτι σε ανατροπή του Φλορέντζι από τον Καρβαχάλ. Ο Σαλάχ στο 83' πήρε εκπληκτική μπαλιά αλλά το κοντρόλ του ήταν κακό και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία. Ενώ η Ρόμα πίεζε στο 87' η Ρεάλ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Χεσέ εκτέλεσε εκπληκτικά κάνοντας το 0-2.

ΡΟΜΑ: Σέζνι, Φλορέντσι (86'Τότι), Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντινιέ, Πιάνιτς, Βενκέρ (77'Ντε Ρόσι), Σαλάχ, Ναϊνγκολάν, Ελ Σαραουί (64'Ντζέκο), Περότι
ΡΕΑΛ Μ.: Κέιλορ Νάβας, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Κρόος, Ρονάλντο (89'Κασεμίρο), Μπενζεμά, Χάμες Ροντριγκες (82'Χεσέ), Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Ίσκο (64'Κόβατσιτς).

Ματσάρα στο Βέλγιο
Μόλις στο 1ο λεπτό, η κεφαλιά του Τρες έφυγε λίγο άουτ, όπως και το σουτ του Ντράξλερ στο 5’. Στο 11ο λεπτό, ο Φοκέ βρέθηκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο 13’ και στο 15’ η Βόλφσμπουργκ είχε δύο σουτ με τους Άρνολντ και Τρες, τα οποία δεν είχαν τύχη. Στο 24ολεπτό ο Μίτροβιτς προσπαθώντας να απομακρύνει παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, αλλά ο Σελς έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 25’ ο Λουίς Γκουστάβο αστόχησε από καλό σημείο. Στο 38’, ο Κρούζε μπήκε από δεξιά κι έκανε το σουτ, με τον Σελς να διώχνει και στη συνέχεια το νέο σουτ του Ντράξλερ, κόντραρε σε σώματα και στο 44’ οη Βόλφσμπουργκ έφτασε στο 1-0. Ο Ντράξλερ άδειασε στο κέντρο τον Φοκέ, έπαιξε το ένα-δύο με τον Βιεϊρίνια και με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
Οι «λύκοι» μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό έφτασαν σε ακόμη ένα γκολ. Μετά από λάθος της άμυνας της Γάνδης, ο Ντράξλερ βγήκε απέναντι στον Σελς και με πανέμορφη λόμπα έκανε το 2-0.
Και στο 60ο λεπτό, ο Τρες έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Κρούζε από κοντά με προβολή έγραψε το 3-0. Το ματς είχε τρομερό ρυθμό και στο 62’ το σουτ του Κρούζε σταμάτησε στο δοκάρι του Σελς, ενώ στην κόντρα η Γάνδη είχε κι εκείνη δοκάρι με τον Κουμς σε μια φάση που παρενέβη και ο Κάστεελς. Στο 78ο λεπτό, το σουτ του Ασαρέ κατέληξε στην αγκαλιά του Κάστεελς και στο 80’ ο Κουμς συνέκλινε από αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί και με σουτ μείωσε σε 3-1, με τον κίπερ των Γερανών να φέρει ευθύνη.
Ωστόσο ο Κάστεελς στο 83’ και στ 84’ αντέδρασε σωστά σε σουτ των Φοκέ και Ντεζάγερε και έσωσε την εστία του, ενώ στο 86’ το νέο σουτ του Σαΐφ έφυγε μόλις άουτ.
Και στο 89ο λεπτό, ο Σαΐφ σέντραρε από αριστερά και ο Κουλιμπαί με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 3-2.
ΓΑΝΔΗ: Σελς, Μίτροβιτς, Ασαρέ, Νίλσεν, Νέτο, Κουμς, Ντεζάγερε, Φοκέ, Μιλίσεβιτς (61’ Σαΐφ), Ντεπουάτρ (80’ Κουλιμπαλί), Σιμόν (61’ Ματόν)
ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστεελς, Ντάντε, Γιουνγκ (45+1’ Σίρλε), Νότσε, Ροντρίγκες, Βιεϊρίνια (80’ Σέφερ), Ντράξλερ. Τρες, Γκουστάβο, Άρνολντ, Κρούζε (90+2’ Πυτάρτο).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο  πρόγραμμα των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» έχει ως εξής, με ώρα έναρξης στις 21:45: