Β Εθνική μπάσκετ: Νίκη του Εργοτέλη-ήττα για το Ηράκλειο

clock 21:56 | 10/01/2016

Με νίκη ο Εργοτέλης και με ήττα το ηράκλειο ξεκίνησαν το 2016 στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β Εθνικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, Αμύντας και Ηράκλειο συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα (39-33 στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Αμύντας άρχισε να ανεβάζει «στροφές» και στο 30ο λεπτό προηγήθηκε με 63-55.

Το Ηράκλειο δεν κατάφερε να επιστρέψει και να ανατρέψει τα δεδομένα, με τον Αμύντα να υποχρεώνει τους κρητικούς, στην τρίτη ήττα τους στο πρωτάθλημα!

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Τζίμα

Δεκάλεπτα: 20-17, 39-33, 63-55, 84-72

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 16, Αγγελόπουλος 8, Διαμαντόπουλος 24 (4), Μαντζούρος 2, Βαρδιάνος 8, Πίνης 5 (1), Μπάρμπας 10 (2), Κουκουνιάς 7, Βογιατζής 2, Καμπούρης 2.

Ηράκλειο (Ράλλης): Αγαπιάδης 6, Αυγενικός 17 (1), Κουπίδης 22 (3), Κίτσος 2, Φραγκιαδάκης, Μαραγκάκης, Λιανός 16, Πάλλης 9.

Ο Εργοτέλης ήταν ο νικητής στο «θρίλερ» με τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, καθώς μετά από δύο παρατάσεις, επικράτησε με 89-87.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε σχεδόν όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με την κανονική περίοδο να τις βρίσκει ισόπαλες 70-70.

Το ίδιο συνέβη και μετά το τέλος του επιπλέον πενταλέπτου (78-78) και τελικά οι κρητικοί έφτασαν στη νίκη με 89-87 στην β’παράταση.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Λιότσιος.

Δεκάλεπτα: 21-25, 35-32, 50-50, 70-70, 78-78, 89-87

Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας, Μαχαιριανάκης 3 (1), Πετράκης 23(5), Σακελλαράκης 11, Καρακωνσταντάκης 5, Βασιλειάδης 4, Αρναουτάκης 4, Σκλήβας 13 (1), Καραλής 25 (3).

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Σαββάτης): Μπάλας, Στραγανιώτης 9 (2), Μητσάκης 18 (3), Ξιούρας 1, Νικαντζάμ 7 (1), Ζούκας 8, Μπακλαβάς, Φρουσκλιάς 19 (1), Χαλβατζής 2, Γιαννόπουλος 18 (4), Ματαλιωτάκης 5.