Eurocap: Συντριβή του Άρη στο Μιλάνο

clock 23:02 | 12/01/2016

Ο Άρης γνώρισε βαριά ήττα από την Αρμάνι στο Μιλάνο με 95-54 για την 2η αγωνιστικη της φάσης των 32 του Eurocap.Αυτή ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη ήττα του Αρη σε ευρωπαϊκή διοργάνωση!
Από την Αρμάνι, που πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο και δεν κοίταξε... πίσω, μία... εξάδα τελείωσε τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Λαφαγιέτ 12, Τζεντίλε 13, Μάτσβαν 16, Τζένκινς 12, Μπάρατς 10, Σιμόν 11), ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Ουότερς με 12.

Ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στον Άρη να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός στο «Mediolanum Forum».

Οι ασύνδετοι αμυντικά Θεσσαλονικείς, οι οποίοι μέτρησαν 11/33 σουτ εντός πεδιάς μέχρι το ημίχρονο, 12 λάθη και μόλις 12 ριμπάουντ (έναντι 23 των Ιταλών), είδαν τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ρεκόρ παραγωγικότητας στη δεύτερη περίοδο (33-10), να εκτελούν άριστα τα αμυντικά τους καθήκοντα και να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το εκκωφαντικό +30 (57-27).

Με τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα η Αρμάνι δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου στον Άρη να κάνει όνειρα ανατροπής, φτάνοντας άνετα στο τελικό 95-54.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Τραβίτσκι (Πολωνία), Φαν Ντεν Μπρόεκ (Βέλγιο)

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 57-27, 71-42, 95-54

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Γιασμίν Ρέπεσα): ΜακΛιν 6, Λαφαγιέτ 12 (2), Τζεντίλε 13 (1), Αμάτο, Τσερέλα 7 (1), Μάτσβαν 16, Μάγκρο 2, Τσιντσιαρίνι 6 (1), Τζένκινς 12 (2), Μπάρατς 10, Σιμόν 11 (1).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 10 (1), Ουότερς 12 (1), Ζάρας, Χάγκινς 4, Κοέν 5, Μούρτος 4, Σίμτσακ 9, ΜακΝιλ 10 (2).