Α1 μπάσκετ:Δύσκολες νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟ

clock 21:02 | 17/03/2014

Ο Ολυμπιακός ίδρωσε για να κερδίσει στο Αλεξάνδρειο τον Άρη .Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 64-59 των κιτρινόμαυρων , για την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ , κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία λεπτά

Με τον Μούρτο να βρίσκει διαδρόμους, ο Άρης ξέφυγε στο 36΄ με 5 πόντους (56-51), αλλά μέχρι εκεί... Οι «ερυθρόλευκοι» επικεντρώθηκαν με τον Ντάνστον μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 9 πόντους, σταμάτησαν τα μακρινά σουτ και με επιμέρους σκορ 3-13 έφτασαν στη νίκη με 59-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τανατζής, Παφίλης, Παγώνης

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64

ΑΡΗΣ (Μίλαν Μίνιτς): Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 6 (2), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 15 (1), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 8, Αθηναίου 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 5 (1), Ντάνστον 17, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 8 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 1, Λοτζέσκι 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 4.

Τα χάλασε στο τέλος ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός χάλασε την καλή του εικόνα στο δ' δεκάλεπτο, , όμως στο τέλος νίκησε με 83-77 τον Ηλυσιακό ,σε ένα ματς που αγωνίστηκε χωρίς Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ.Στα μισά της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη, καθώς φλέρταρε με το +20 (58-39, 25’), με τους «κιτρινόμαυρους», όμως, να καταφέρνουν να «ροκανίσουν» σιγά και αθόρυβα την διαφορά και μειώνουν ως τους και τους 3 πόντους (78-75, 38’). Κάπου εκεί, όμως, φάνηκε η εμπειρία των παικτών του «τριφυλλιού», το οποίο βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Παππά και οι γηπεδούχοι έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-35, 67-52, 83-77

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 17(4), Φώτσης 11(3), Ούκιτς 10(1), Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 4, Παππάς 16(3), Γιάνκοβιτς 7(1), Ράιτ 8.

Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 5(1), Αντωνάκης 9(1), Χατζής 8, Ζούμπος 7(1), Βαβάτσικος, Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης 12, Μποντζ 12, Πέτροβιτς 6(1), Πίγκραμ 14(2).