Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ 2-1 τον Αχαρναικό

clock 17:28 | 02/11/2014

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 2-1, στη Ριζούπολη κόντρα στον Αχαρναικό, με ανατροπή στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26΄ σε μια εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, με  σουτ του Γέσιτς. Η ΑΕΚ παρά την κακή εμφάνιση,  είχε τις ευκαιρίες και προσπαθούσε να ισοφαρίσει σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κάτι που τελικά έγινε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+2’, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από τον άξονα, ο Ντακόλ νίκησε τους πάντες στον αέρα και με  κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα φέρνοντας το ματς στα ίσια. Η «ένωση» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 90+6’ έκανε την ανατροπή,  καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Μάνταλου που αποκρούστηκε από τον Παγούδη, ο Μπρέσεβιτς πήρε την επαναφορά και από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 2-1 και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.Αξίζει να σημειωθεί  ότι δημιουργήθηκε ένταση  και επεισόδια με την Αστυνομία,που είχαν ως αποτέλεσμα χρήση χημικών και διακοπή του αγώνα δυο φορές ώστε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Ανέστης, Μπακάκης, Γεωργέας, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος (71’ Μπρέσεβιτς), Κορδέρο, Ανάκογλου (62’ Ντακόλ), Πλατέλλας (55’ Ζόριτς), Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Αχαρναϊκός (Γ. Βαζάκας, 4-3-3): Παγούδης, Στουρνάρας, Ιωαννίδης (68’ Χριστόπουλος), Μωυσιάδης, Ζώνας, Παπατόλιος, Ιορδανίδης, Αθανασίου (52’ Καλαμιώτης), Γέσιτς, Ταμπάκης (72’ Καλογερόπουλος), Μανουσάκης