Βόλει: Υποβιβάστηκε το Ρέθυμνο από την Α1 γυναικών

clock 21:23 | 20/03/2016

Ο ΟΠΕΡεθύμνου υποβιβάστηκε και μαθηματικά από την Α1 βόλει των γυναικών μετά τη ήττα από το Μαρκόπουλο με 3-0 σετ.Το κρητικό συγκρότημα χρειαζόταν τη νίκη και παράλληλα απώλεια του Αίαντα στον εκτός έδρας αγώνα του με τον Πορφύρα για να έχει ελπίδες για την ανατροπή την τελευταία αγωνιστική, ωστόσο το όνειρο κράτησε μόλις δύο σετ.
Στο πρώτο ο ΑΟΜ είχε σταθερά το προβάδισμα (8-4, 13-10) με τον ΟΠΕΡ να ισοφαρίζει 16-16 και να προηγείται 16-17, αλλά το 18-17 έγινε 22-18 και η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 1-0.
Στο β’ σετ ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 16-12, για να απαντήσει ο ΟΠΕΡ με ένα σερί 0-5 για το 16-17 και να φτάσει στο 17-20, διατηρώντας ένα σημαντικό προβάδισμα μέχρι το 20-22. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε 22-22 και στο 22-23 με ένα σερί 3-0 πήρε το σετ κι εκεί ουσιαστικά τελείωσε ο αγώνας καθώς οι φιλοξενούμενες χωρίς ψυχολογία παραδόθηκαν εύκολα.
Μαρκόπουλο - ΟΠΕΡ 3-0
Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-13
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Σαΐνι, Εσντέλ, Βαρουδάκη, Λιάγκη, Πατεράκη, Δικαιούλια, Κοκίου -λ / Καρακάση, Αλεξάκου, Νικολογιάννη, Σιρίνινα, Τσιάκουλα,
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Παρασκάκη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Κλεισιάρη, Ξαγοραράκη, Τσελάνη, Παπούτση -