Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική βόλεϊ

clock 12:56 | 17/09/2016

Πρεμιέρα με ήττα 3-0 από το Βέλγιο για την Εθνική βόλεϊ των ανδρών στο 1ο τουρνουά του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο Λευκόβρυσης στην Κοζάνη.
Παρά την ήττα η Ελλάδα διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση, αρκεί να κερδίσει σήμερα κι αύριο την Μολδαβία και την Ουκρανία αντίστοιχα και να τα παίξει όλα για όλα στο δεύτερο τουρνουά στην Αμβέρσα (22-25/9).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τις ευκαιρίες (ειδικά στο β’ και στο γ’ σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες), ωστόσο πλήρωσε τα πάρα πολλά λάθη του (29 έναντι 6), αλλά και το γεγονός ότι οι Βέλγοι κυριάρχησαν πάνω στο φιλέ (13 μπλοκ έναντι 3).
Το πρώτο σετ ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε στραβά για την Εθνική μας ομάδα καθώς με το καλημέρα το Βέλγιο προηγήθηκε 1-4 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.
Αντιθέτως μεγάλωνε τη διαφορά (4-10) με την Εθνική να προσπαθεί και να μειώνει σε 11-14, αλλά δέχθηκε πάλι ένα νέο σερί (11-17) και το σετ χάθηκε εύκολα καθώς η ελληνική ομάδα είχε 11 λάθη, έναντι μόλις 2 των αντιπάλων της.
Το β’ σετ ξεκίνησε κάπως καλύτερα (3-2), ωστόσο με άσο το Ντερό το Βέλγιο πέρασε μπροστά με 5-9 αναγκάζοντας τον Δρίκο να πάρει τάιμ άουτ. Οι Βέλγοι μέχρι το 13-18 έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι για να έρθει το πρώτο ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας που μείωσε σε 15-18 και 18-20, αλλά ο Ντερό με μπλοκ στον Τζούριτς έκανε το 18-22!
Ο αρχηγός όμως με δυο συνεχόμενες επιθέσεις έφερε και πάλι τη διαφορά στο -2 (20-22) και με νέα τρομερή κόντρα (από δύο σπασίματα στο μπλοκ του Σουλτανόπουλου) το σκορ έγινε 22-23! Ο Τούρλινξ έκανε το 22-24, ο Τζούριτς «έσπασε» το πρώτο σετ μπολ, αλλά ενώ είχε την κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσει δέχθηκε το μπλοκ και το σετ έκλεισε στο 23-25!
Αυτή η εξέλιξη έκανε πολλούς να πιστέψουν ότι το ματς κρίθηκε καθώς πλέον το Βέλγιο είχε το μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα, ωστόσο οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους κι αφού βρέθηκαν να χάνουν με 6-8, προσπέρασαν με 16-14 χάρις στο μπλοκ του Ανδρέα Ανδρεάδη.
Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ όμως η εικόνα άλλαξε, ο Ντερό πήγε στο σερβίς και το σκορ έγινε 16-18 με άουτ του Πρωτοψάλτη. Το Βέλγιο έφτασε στο +3 (17-20) με το λάθος του Τερζή, αλλά η Εθνική πλησίασε σε 21-22 και είχε την κόντρα για την ισοφάριση, ωστόσο και πάλι ο Δημήτρης Τζούριτς κόπηκε στο μπλοκ από τον Βαν Ντε Βόρντε, για να τελειώσει το σετ και το ματς με υπέρβαση του αρχηγού.
Τα σετ: 17-25, 23-25, 22-25
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 26 (26/50 επ.), Τερζής 1 (1/3 επ.), Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/19 επ., 32% υπ. – 23% άριστες), Πρωτοψάλτης 9 (8/17 επ., 1 άσο)(, 62% υπ. – 38% άριστες), Γκαράς –λ (67% υπ. – 38% άριστες) / Σουλτανόπουλος, Τζιουμάκας, Φράγκος.
Βέλγιο (Μπάγενς) Τούρλινξ 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ), Ντερό 12 (8/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 35% άριστες), Κόλμαν 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντερ Βόρντε 6 (1/4 επ., 5 μπλοκ), Ντερ Χάλστ 1 (1 μπλοκ), Ρουσό 8 (8/18 επ., 21% υπ. – 14% άριστες), Ρίμπενς –λ (40% υπ. – 20% άριστες) / Βάλκιερς, Κοξ.