Χάλκινο μετάλλιο ο Χρήστου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης

clock 22:48 | 17/05/2016

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην κολύμβηση, Απόστολος Χρήστου, κατεκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ύπτιο στα 100 μέτρα, με χρόνο 54.19, στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα το οποίο διεξάγεται στο Λονδίνο.
Πρώτος ήταν ο Καμίλ Λακούρ με 53.79 και δεύτερος ο Γκριγκίρι Ταράσεβιτς με 53.89.

Η τελική κατάταξη:

1. Καμίλ Λακούρτ (Γαλλία) 53.79
2. Γκριγκόρι Ταράσεβιτς (Ρωσία) 53.89
3. Απόστολος Χρήστου (Ελλάδα) 54.19
-. Σιμόνε Σαμπιόνι (Ιταλία) 54.19

Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής ήταν πάντως ευχαριστημένος από το γεγονός ότι κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών, ενώ απέδωσε τη σημερινή του κάμψη στην κούραση της χθεσινής ημέρας, κατά την οποία κολύμπησε τέσσερα 100άρια (δύο στο ύπτιο και δύο ελεύθερο στη «σκυταλοδρομία» 4Χ100μ.). «Ήρθε το μετάλλιο, οπότε είμαι ικανοποιημένος. Πιστεύω ότι η «σκυτάλη» με κούρασε αρκετά χθες και νομίζω ότι αυτό μου στέρησε το κάτι παραπάνω. Ειδικά στα τελευταία μέτρα μου «βγήκε» η κούραση, δεν είχα αρκετές δυνάμεις μετά τα τέσσερα γρήγορα 100άρια που έκανα χθες. Αλλά είμαι ικανοποιημένος που είμαι στο βάθρο».

Λίγο πιο ήρεμος, μετά την απονομή των μεταλλίων, ο Χρήστου τόνισε: «Η αλήθεια είναι ότι όταν ήρθα εδώ δεν περίμενα μετάλλιο, καθώς ήμουν απλά στη δεκάδα της κατάταξης. Από την πρώτη κούρσα χθες κατάλαβα ότι έχω πιθανότητες για μετάλλιο και τελικά το μετάλλιο ήρθε, παρότι πήγα πιο αργά από τον ημιτελικό. Δεν με δυσαρεστεί αυτό, έκανα μία πολύ καλή κούρσα χθες, έχω πλέον πολύ δυνατό χρόνο, πήρα και μετάλλιο και συνεχίζω

Ο Χρήστου αφιέρωσε το μετάλλιό του σε όλους όσοι ήταν δίπλα του τα τελευταία χρόνια. «Στην οικογένειά μου, στον προπονητή μου Παναγιώτη Βελέντζα, στον Ολυμπιακό και σε όσους στάθηκαν κοντά μου».