O Κλοπ κέρδισε τον Μουρίνιο

clock 17:40 | 31/10/2015

Ο Γιούρκιεν Κλοπ  οδήγησε τη Λίβερπουλ σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Τσέλσι με 3-1 ,την πρώτη με το Γερμανό τεχνικό στο τιμόνι της .Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις από το 4ο λεπτό με το γκολ του Ραμίρεζ,  η Λίβερπουλ δεν πτοήθηκε και χάρη σε δύο γκολ του εκπληκτικού Κουτίνιο και ένα του Μπεντέκε πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα με τον Κλοπ στο «τιμόνι», στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Ραμίρες έδωσε νωρίς το προβάδισμα στους «μπλε», οι οποίοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο για το πρώτο δεκάλεπτο.

Από κει και πέρα όμως η Λίβερπουλ ανέβηκε και άρχισε να πιέζει, μέχρι που στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κουτίνιο με ένα όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ συνέχισε όπως ακριβώς στο πρώτο και στο 74' ο Κουτίνιο και πάλι με όμορφη ενέργεια έδωσε προβάδισμα στους «κόκκινους».

Στην συνέχεια η Τσέλσι ανέβηκε για την ισοφάριση, όμως ο Μπεντέκε στο 83' έδωσε τη χαριστική βολή.

Πλέον η θέση του Ζοζέ Μουρίνιο είναι πολύ δύσκολη, αφού πολλά ρεπορτάζ από το «νησί» ανέφεραν πως η θέση του κρίνεται από τον αγώνα αυτόν.

Αξίζει να σημειωθεί πως το 2011 ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα του Μερσεϊσάιντ κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Λονδίνο.