Champions League : Ζενίτ-Βαλένθια 2-0

clock 21:11 | 24/11/2015

H Ζενίτ νίκησε με 2-0 τη Βαλένθια, έκανε το 5Χ5 και καθάρισε την πρωτιά στον 8ο όμιλο του Champions League ενώ ταυτόχρονα έβαλε σε περιπέτειες τις «νυχτερίδες».

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Αλκάθερ βρέθηκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα αλλά το σουτ του, απέκρουσε ο Λοντίγκιν, ενώ στο 14’ ο Γκαγιά έσωσε πάνω στη γραμμή μετά από όμορφη ενέργεια του Κριστίτο. Και τελικά στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Ρώσοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι Χουλκ και Ντζιούμπα συνδυάστηκαν όμορφα, ο τελευταίος άνοιξε για τον Σατόβ που από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 24ο λεπτό ο Ντάνι βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ από καλό σημείο, χωρίς όμως να βρει στόχο, όπως και η κεφαλιά του Αλκάθερ στο 43’, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Σμολνίκοβ έκοψε σωτήρια τον φορ της Βαλένθια.

Στο 55ο λεπτό, ο Ντομενέκ απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Χουλκ, ενώ στο 56’ η κεφαλιά του Γκαράι πέρασε μόλις άουτ. Στο 72’ η κεφαλιά του Αμπντενούρ πέρασε λίγο άουτ και τρία λεπτά αργότερα η Ζενίτ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Ντάνι άλλαξε με τον Σατόβ κι έκανε το γύρισμα και ο Ντζιούμπα με πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 2-0.

Μάλιστα στο 80ο λεπτό η Βαλένθια έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Βέθο ενώ στο 81’ το σουτ του Χουλκ σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ντομενέκ. Στο 87ο λεπτο ο Ντομενέκ σταμάτησε και το σουτ του Εβσέεβ που μόλις είχε μπει στο ματς.

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λόμπερτς, Νέτο (86’ Εβσέεβ), Γκαράι, Σμολνίκοβ (65’ Γιουσούποβ), Σατόβ (83’ Ριαζάντσεβ), Ντάνι, Βίτσελ, Χουλκ, Ντζιούμπα

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Κανσέλο (79’ Ντε Παούλ), Βέθο, Γκαγιά, Αμπντενούρ, Φεγκουλί, Παρέχο, Πέρεθ (73’ Ντανίλο), Γκόμες, Αλκάθερ, Μιρ (56’ Μίνα)