Η Ολλανδία στα ημιτελικά

clock 03:11 | 06/07/2014

Η Ολλανδία κέρδισε 4-3 την Κόστα Ρίκα στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια) και πέρασε στα ημιτελικά. Ο Κέιλορ Νάβας έκανε για ακόμα μια φορά καταπληκτικό παιχνίδι, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του, την Κόστα Ρίκα. Η Ολλανδία ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη κανονική διάρκεια του παιχνιδιού αλλά και της παράτασης. Στο πρώτο ημίχρονο είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Φαν Πέρσι ο οποίος βγήκε τετ-α τετ με τον Νάβας αλλά ο γκολκίπερ των Κοσταρικανών απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 29’ ο Ντεπάι  βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του απέκρουσε  ο Νάβας. Στο 42’,ο Σνάιντερ εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Κόστα Ρίκα έδιωξε σε κόρνερ. Η μοναδική σημαντική ευκαιρία της  Κόστα Ρίκα ήταν στο 34’ όταν στο γυριστό σουτ του  Μπόρχες, έδιωξαν λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος οι αμυντικοί της Ολλανδίας. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία ήταν  ξανά καλύτερη με τον Νάβας να αποκρούει κάθε σημαντική ευκαιρία. Στο 82’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ η μπάλα πήγε στο δεξί δοκάρι. Στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 90+3, ο Φαν Πέρσι έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία, όταν το σουτ του βρήκε αρχικά στον Τεχέντα και στη συνέχεια στο δοκάρι. Έτσι παρέμεινε το 0-0 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Ολλανδία είχε μια σημαντική ευκαιρία, όταν  από κόρνερ του Σνάιντερ, η κεφαλιά του Κάουτ δεν βρήκε δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος δημιούργησε φάσεις και η Κόστα Ρίκα, κυρίως στο τελευταίο πεντάλεπτο αλλά και η Ολλανδία είχε ξανά δοκάρι με τον Σνάιντερ. Λίγο πριν λήξει και η παράταση ο Φααν Χάλ έκανε τη «χρυσή» αλλαγή, καθώς έβγαλε τον Γιάσπερ Σίλεσεν, χωρίς ο τερματοφύλακας της Ολλανδίας να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, και πέρασε στη θέση του τον Τιμ Κρούλ. Η παράταση έληξε επίσης 0-0 και το ματς πήγε στα πέναλτι. Ο Κρούλ απέκρουσε τα πέναλτι των Ρουίς και Ουμάνια και έστειλε την ομάδα στους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή.

Ολλανδία (Φαν Χάαλ): Σίλεσεν (120’ Κρουλ), Μάρτινς-Ίντι (105’ Χούντελαρ), Φλάαρ, Ντε Φράι, Μπλιντ, Κάουτ, Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Ντιπέι (76’ Λενς), Ρόμπεν, Φαν Πέρσι.
Στον πάγκο : Ντε Γιόνγκ, Γιανμάατ, Ντε Γκουζμάν, Φερχάεχ, Φέλτμαν, Κονγκολό, Κλάσι, Φερ, Φορμ.

Κόστα Ρίκα (Πίντο): Νάβας, Ουμάνια, Γκονζάλες, Ακόστα, Γκαμπόα (79’ Μίριε), Ντίας, Μπόρχες, Τεχέντα (97’ Κουμπέρο), Ρουίς, Μπολάνος, Κάμπελ (66’ Ουρένια).
Στον πάγκο: Μπαράντες, Φράνσις, Γκρανέιντος, Μπρένες, Πεμπερτον, Κάλβο, Καμπρόνερο.