Έγραψε ιστορία ο Λόρια

clock 14:17 | 16/03/2015

Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Γκιόργκι Λόρια, είπε δύο φορές «όχι» στην αναμέτρηση με την Κέρκυρα, στους Γκόμες και Καϊκούτ που προσπάθησαν να τον νικήσουν από την άσπρη βούλα και έγινε ο 5ος τερματοφύλακας στην ιστορία του επαγγελματικού ποδοσφαίρου στην Ελλάδα, που καταφέρνει να αποκρούσει δύο πέναλτι στο ίδιο παιχνίδι.

Αυτό μάλιστα συμβαίνει για δεύτερη φορά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, κάτι που είχε να συμβεί από την περίοδο 1979/80 και έκτοτε είχε ξαναγίνει μόλις δύο φορές ακόμη.

Συγκεκριμένα, φέτος στις 7 Δεκεμβρίου, ο Νίκος Παπαδόπουλος είχε αποκρούσει δύο πέναλτι του Παναιτωλικού, στην ήττα του Πανιωνίου με 2-1.

Στις 31/10/1993, ο Βαγγέλης Βουρδογιάννης είχε σταματήσει δύο φορές τον Δημητριάδη στη Νάουσα στη νίκη της ΑΕΚ με 1-3, ενώ στις 20/5/1982 και ο Βασίλης Δεσύλλας είχε αποκρούσει δύο πέναλτι του Κωστίκου στη νίκη του ΠΑΟΚ με 1-0 επί της Κορίνθου.

Ο μοναδικός εκ των πέντε που το είχε επίσης  πετύχει αλλά έδωσε και την νίκη στην ομάδα του, είναι ο Νικηφόρος Μπουντόλος, που είχε νικήσει τους Αναστόπουλο και Λιόλιο στην εκτός έδρας νίκη της Λάρισας (0-1) επί του Πανιωνίου στις 20/9/1979.