Επιτέλους νίκη για τον ΑΓΟΡ

clock 20:06 | 25/01/2014

Ο ΑΓΟΡ επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 συνεχόμενες νίκες στην Α1 μπάσκετ Η ομάδα του Ρεθύμνου μετά από πολύ καλή εμφάνιση  επικράτησε στην Κρήτη του Κολοσσού Ρόδου με 86-67 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδιτους απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Ο Χαρτ με σουτ δύο πόντων έκανε το 19-9 για τους Κρητικούς, ενώ ο Σμιθ με 1/2 βολές μείωσε σε 19-10. Ο Καλαμπόκης ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (21-10) και ο Γκάμπριελ ανέβασε την διαφορά στους 13 (23-10). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-10, ύστερα από τρίποντο του Χαρτ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χαρτ με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 32-10 και ο Στεφανίδης με με τρίποντο σημείωσε το 32-13. Ο Χαρτ με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 35-13 και ο Όσμπι έριξε την διαφορά στους 20 πόντους (35-15). Ο Χαρτ έκανε το 37-15, με τον Όσμπι να μειώνει με 1/2 βολές σε 37-16. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο πέτυχε το 37-19 και ο Στεφανίδης μείωσε στους 15 πόντους (37-22).
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με το Ρέθυμνο να κλείνει τελικά το ημίχρονο με 52-31, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Εζιούκου.
Τα δεκαλεπτα: 26-10, 52-31, 69-51, 86-67

ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χαρτ 30 (6/9 τρ.), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6, Αγγελόπουλος 3 (1), Ράιτ 5 (1), Καλαμπόκης 3, Κανονίδης 2, Σίνης 2, Λάτοβιτς 6, Εζιούκβου 6, Άρμπετ 8 (2), Γκάμπριελ 13 (2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Πρίφτης): Παπαντωνίου 7 (1), Τσαρ 2, Γεωργαλλής 4, Κόμματος 7 (2), Σμιθ 3, Στεφανίδης 14 (3), Σίμπσον 5, Τσάμης 6, Όσμπι 16, Νάτσφεϊ 3.