Άνετη νίκη του ΠΑΟ ,στο Ρέθυμνο

clock 18:07 | 05/01/2014

Η καλή εμφάνιση του δεύτερου μέρους  ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να περάσει νικηφόρα από το Ρέθυμνο και να συνεχίσει να απολαμβάνει τη... μοναξιά της κορυφής στην Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 82-63 του ΑΓΟΡ, για την 12η αγωνιστική, έχοντας τον Κάρι, αλλά και την φροντ λάιν τους σε... κέφια (Γκιστ 16π., Λάσμε 14π.).

Τα επιπόλαια λάθη δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα χάρη στην απόλυτη κυριαρχία του στα ριμπάουντ, να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα από το 27΄, οι «πράσινοι», με τον Διαμαντίδη να διακρίνεται σε εκτέλεση και δημιουργία και τον Γκιστ να δίνει λύσεις από τα 6.75, έτρεξαν επιμέρους σκορ 3-9 και από το 41-48 βρέθηκαν στο +13 (44-57), ενώ Λάσμε και Παππάς κράτησαν τη διαφορά μέχρι τη λήξη της περιόδου (48-61).

Με σωστά αντανακλαστικά σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός φρόντισε να «καθαρίσει» την υπόθεση-νίκη στο πρώτο πεντάλεπτο του... επιλόγου, όταν Κάρι από την περιφέρεια και Λάσμε κάτω από το αντίπαλο καλάθι πρωτοστάτησαν στο επιμέρους σκορ 5-15 και στο 35΄ «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους +23 πόντους (53-76), δίνοντας τέλος στη σεμνή τελετή...

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-42, 48-61, 63-82

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος-Γκούμας-Δεσλής

ΑΓΟΡ (Θανάσης Γιαπλές): Χαρτ 19 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος 11 (1), Ράιτ, Αντωνόπουλος, Κανονίδης 4, Σίννης, Λάτοβιτς 2, Άρμπετ 9 (3), Γκάμπριελ 13 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1), Κάρι 13 (2), Μπατίστ 1, Φώτσης 7 (1), Ούκιτς, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 16 (1), Παππάς 6, Γιάνκοβιτς 3 (1), Ματσιούλις 3 (1).