ΒΟΛΕΪ: Ο Ολυμπιακός στους "4" του CEV Cup!

clock 19:37 | 14/02/2019

Ο Ολυμπιακός έκανε μία τεράστια ανατροπή αφού επιβλήθηκε με 3-0 κόντρα στην Μπουργκάς, στη συνέχεια πήρε το χρυσό σετ και προκρίθηκε στην τετράδα του CEV Cup όπου θα αντιμετωπίσει την Τρεντίνο.
Πριν την έναρξη του αγώνα το έργο του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν μία καθαρή νίκη και στη συνέχεια να κατακτήσουν το χρυσό σετ απέναντι στην Μπουργκάς Νεφτοχιμίκ. Έτσι και έγινε. Οι παίκτες του Μουνιόθ ήταν σαρωτικοί απέναντι στους Βούλγαρους, πήραν τα πρώτα τρία σετ και στη συνέχεια κατέκτησαν και το χρυσό σετ για να προκριθούν στους "4" του CEV Cup.
Οι Πειραιώτες από το πρώτο σερβίς, μέχρι και τον τελευταίο πόντο, δηλαδή το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ που διαμόρφωσε το 15-11 στο «χρυσό» σετ, είχαν το πόδι στο γκάζι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μεν ανταγωνιστικοί (κυρίως στο τρίτο σετ) αλλά δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι.
Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού είναι η πανίσχυρη Τρεντίνο. Σύμφωνα με το πρόγραμμα της CEV το πρώτο ματς είναι στις 26 Φεβρουαρίου στου Ρέντη και η ρεβάνς στην Ιταλία στις 5/3.
Oι Ιταλοί απέκλεισαν με δύο νίκες την Αμρισβίλ από την Ελβετία και είναι το μεγάλο φαβορί όχι μόνο του ζευγαριού αλλά και της διοργάνωσης.