United Cup: Νίκησε η Σάκκαρη, ηττήθηκε ο Τσιτσιπάς, η πρόκριση θα κριθεί στο διπλό

ΣΑΚΚΑΡΗ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
 clock 12:31 | 05/01/2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε απέναντι στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και γνώρισε την ήττα με 2-0 (6-4, 6-4). Με αυτή τη νίκη η Γερμανία ισοφάρισε σε 1-1 και πλέον η πρόκριση για τα ημιτελικά του United Cup θα κριθεί στο διπλό.

Ο Ελληνας πρωταθλητής σε ένα κλειστό παιχνίδι δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα. Και τα δύο σετ ήταν πανομοιότυπα με τον Γερμανό πρωταθλητή να βρίσκει πάντα τις λύσεις.

Πλέον το βάρος πέφτει στο διπλό, όπου θα αγωνιστούν οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη. Να θυμίσουμε ότι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με εξαιρετικό παιχνίδι είχε δώσει προβάδισμα για την Ελλάδα.

Η Μαρία Σάκκαρη σε ένα ονειρικό παιχνίδι νίκησε με 2-0 (6-0, 6-2) την Αντζελίκ Κέρμπερ και έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα στην αναμέτρηση με την Γερμανία για τα προημιτελικά του United Cup.

Η Σάκκαρη ήταν πραγματικά απολαυστική, κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κέρμπερ να πιστέψει ότι μπορεί να την κερδίσει.

Στο πρώτο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν ισοπεδωτική και επικράτησε χωρίς να χάσει γκέιμ. Στο δεύτερο συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι, καθώς στο 5-2 έχασε δύο ματς μπολ.

Ολυμπιακός - Μονακό 75-73: «Ταύρος» ο Θρύλος στο φινάλε

ΟΦΗ: Ο Μπάουμαν μπήκε στην λίστα με τα… χρυσά γάντια (βίντεο)