Super League : Πήρε... παράταση η στέψη .Ολα τα παιχνίδια

clock 21:34 | 14/04/2019

Υπομονή μίας εβδομάδας θα πρέπει να κάνουν στον ΠΑΟΚ, καθώς δεν κατάφεραν να φύγουν νικηφόρα από την Λάρισα και να στεφθούν πρωταθλητές. Ο πρωτοπόρος της Super League, έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ για την 28η αγωνιστική κι έτσι για να κατακτήσει τον 3ο τίτλο της ιστορίας του θα πρέπει να νικήσει τον Λεβαδειακό μέσα στην Τούμπα την άλλη Κυριακή (21/4). Ο Πέλκας έδωσε στο 55' το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, αλλά ο Γιακιμόβσκι ισοφάρισε στο 64'.

«Τεσσάρα» στην Ξάνθη με επιθετική ραψωδία

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε επίδειξη δύναμης τον τελευταίο εφετινό αγώνα πρωταθλήματος ενώπιον του κοινού του, φτάνοντας σε ευρείας έκτασης νίκη επί της Ξάνθης με 4-0 (10΄, 16΄ Γκιγιέρμε, 44΄ Ελαμπντελαουί, 57΄ Φορτούνης), συνεχίζοντας τις εξαιρετικά παραγωγικές και θεαματικές εμφανίσεις του και παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για τους δύο χαμένους βαθμούς στη Θράκη, στον πρώτο γύρο.

Ο Πανιώνιος «καταδίκασε» το Λεβαδειακό

Ο Πανιώνιος νίκησε στη Λιβαδειά τον τοπικό Λεβαδειακό με 2-1,  και «καταδίκασε» τους γηπεδούχους σε υποβιβασμό. Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Μαρκόφσκι, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Τσιλούλη (43') και Κόρμπου (57').

«Ξεμπέρδεψε» από το ημίχρονο ο Ατρόμητος

Εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Ατρόμητος τα μέτρα που του έδωσε ο Αρης στον δύσκολο, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν από νωρίς το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη, αγωνιστικό χώρο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και νίκησε, με 2-0.
Καταλύτης για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος ήταν ο Ευθύμης Κουλούρης, ο οποίος «σέρβιρε» στο 17' στον Γιώργο Μανούσο και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (0-1). Στο 36' ο διεθνής επιθετικός έβαλε ο ίδιος την μπάλα στα δίχτυα, με πλασέ, προλαβαίνοντας τον Κουέστα και «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

«Μοιρασιά» για ΑΕΚ και Λαμία

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς στη Λαμία μεταξύ της τοπικής ομάδας και της ΑΕΚ, μετά από πολύ καλό παιχνίδι. Η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μάνταλο, στη συνέχεια η Λαμία αντεπιτέθηκε και ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες (33' πεν., 53'), για να ισοφαρίσει στο τελικό 2-2 ο Λούκας Μπογέ στο 67ο λεπτό.

Νίκησε και... σώθηκε ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη, επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης 1-0 ε πέναλτι του Μπαΐροβιτς στο 31ο λεπτό και εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League.

«Λευκή» ισοπαλία με... δύο χαμένους

Ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε στο στάδιο «Ζωσιμάδες» το κρίσιμο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Αστέρα Τρίπολης. Ένα αποτέλεσμα που, σε συνδυασμό με τη νίκη του ΟΦΗ επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ (3-1), είναι άσχημο και για τις δύο ομάδες, καθώς ο «Αγιαξ της Ηπείρου» βρίσκεται πια στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι Αρκάδες είναι μόλις ένα βαθμό πάνω από την κρητική ομάδα και στο +2 από τη «διακεκαυμένη» ζώνη.