ΠΑΟΚ-ΠΟΑ 0-2 στα πέναλτι: 'Ηρωας ο Μανουσάκης

clock 19:27 | 06/03/2019

Με ήρωα τον τερματοφύλακα Μανουσάκη, ο οποίος απέκρουσε τέσσερα (!!!) πέναλτι στον Κρουσώνα, ο ΠΟΑ με 2-0 (στα πέναλτι ,0-0 ο κα ,1-1 η παράταση) πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΗ, αφήνοντας εκτός νυμφώνος τον μαχητή ΠΑΟΚ.
Η κανονική διάρκεια του ντέρμπι ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ (ο Παπαδάκης είχε δοκάρι για τον ΠΑΟΚ στο 41') κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο πέμπτο λεπτό του έξτρα ημιώρου, ο Καϊμακαμούδης έδωσε το προβάδισμα στον ΠΟΑ(0-1) αλλά στις καθυστερήσεις της παράτασης, ο Γεωργόπουλος έκανε το 1-1 και έστειλε την αναμέτρηση στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί, ο Μανουσάκης ύψωσε τείχος στους παίκτες του ΠΑΟΚ, κανένας εκ των οποίων δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Οι παίκτες του ΠΟΑ ευστόχησαν αντίθετα δύο φορές (Κενδριστάκης, Κερμενίδης) και με αυτόν τον δραματικό τρόπο, προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.
ΠΑΟΚ: Δημητριάδης, Γεωργόπουλος, Κοζυράκης, Βασιλείου, Μπελαντάκης (62′ Σούρσος), Φράγκος, Παπαδάκης Β., Παπαδιός, Καουκάκης, Νικηφόρος, Ανωγειανάκης
ΠΟΑ: Μανουσάκης, Καρβελάς, Πατινιώτης (110′ Πετράκης), Παπαδομιχελάκης, Πολυζάς, Καρλίτο (117′ Πλουσής), Κερμενίδης, Ξυλούρης, Ρωμανάκης (37′ λτ. Φραγκιαδάκης), Ξεπαπαδάκης (111′ Κενδριστάκης), Καϊμακαμούδης (116′ Σαμουιλίδης)
Στο άλλο σημερινό ματς, η Γόρτυνα νίκησε με 4-3 τη Φαιστό και προκρίθηκε επίσης στην τετράδα.Την Τετάρτη 13/3 θα γίνουν τα παιχνίδια Δαμάστα-Μαραθώνας και Ρωμανός-Πόρος.