Μίλαν – Ίντερ 3-2: Οι «ροσονέρι» πήραν το ντέρμπι του Μιλάνου (βίντεο)

μιλαν
 clock 21:47 | 03/09/2022

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι του Μιλάνου κόντρα στη συμπολίτισσα Ίντερ για την 5η αγωνιστική της Serie A. Οι «ροσονέρι» αν και βρέθηκαν να χάνουν από τους «νερατζούρι», κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το ματς στο «Μεάτσα» και να πάρουν πήραν τη νίκη με σκορ 3-2.

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 21’ με το τέρμα που σημείωσε ο Μπρόζοβιτς. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους. Η Μίλαν ανέβασε την απόδοσή της και στο 29’ έφτασε στην ισοφάριση, με τον Λεάο να γράφει το 1-1 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

ΜΙΛΑΝ ΙΝΤΕΡ

Στην επανάληψη, οι «ροσονέρι» πέτυχαν τελικά την ανατροπή, με τον Ζιρού να γράφει στο 54’ το 2-1 και μόλις έξι λεπτά αργότερα (60’) ήρθε και το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Λεάο στο παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ντέρμπι, η Ίντερ μείωσε σε 3-2 στο 67’ με τον Ντζέκο, όμως δεν μπόρεσε να αποσοβήσει και την ήττα, που ήταν και η δεύτερη για το σύλλογο στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

Φιορεντίνα – Γιουβέντους 1-1

Μίλαν – Ίντερ 3-2

(29’ και 60’ Λεάο, 54’ Ζιρού – 21’ Μπρόζοβιτς, 67’ Ντζέκο)

21.45: Τορίνο – Λέτσε

Σέλτικ - Ρέιντζερς 4-0: Θρίαμβος των πρωταθλητών - Δεν σκόραρε ο Γιακουμάκης (βίντεο)

Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0: Την έσωσε το VAR (βίντεο)