Η Ρίβερ Πλέιτ πήρε την τρίτη θέση στο Μουντιάλ Συλλόγων (video)

clock 18:59 | 22/12/2018

Την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων κατέκτησε η Ρίβερ Πλέιτ που συνέτριψε με 4-0 της Κασίμα  Άντλερς στον μικρό τελικό της διοργάνωσης. Οι Αργεντίνοι άνοιξαν το σκορ στο 24΄ με τον πρώην μέσο της ΑΕΚ, Μπρούνο Σουκουλίνι, ενώ πριν προλάβει να αντιδράσει η ομάδα από την Ιαπωνία ο Πίτι Μαρτίνες πέτυχε το 2-0.
Από κει και πέρα ο μικρός τελικός εξελίχθηκε σε… αγγαρεία με τις δύο ομάδες να περιμένουν την λήξη του ματς. Παρόλα αυτά ο Ραφαέλ Μπορέ με εκτέλεση πέναλτι στο 89ο λεπτό πέτυχε το τρίτο γκολ της Ρίβερ Πλέιτ, ενώ ο Πίτι Μαρτίνες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-4).
Αυτό ήταν και το αποχαιρετιστήριο γκολ του στην ομάδα του Μπουένος Άιρες, καθώς ο παίκτης που αγαπήθηκε όσο κανείς από τους οπαδούς της Ρίβερ τα τελευταία χρόνια πηγαίνει να παίξει στο MLS με τη φανέλα της Ατλάντα Γιουνάιτεντ.
Κασίμα Άντλερς: Κουόν Σουν-Τάε (23' Σογκαχάτα), Ουτσίντα (76' Ογκασαβάρα), Γιουνγκ, Ινουκάι, Ανζάι, Έντο (65' Νίσι), Ναγκάκι, Σίλβα, Άμπε, Ντόι, Σερζίνιο.
Ρίβερ Πλέιτ: Λουξ, Μορέιρα (46' Κιντέρο), Μαρτίνες, Πινόλα, Κάσκο, Σουκουλίνι, Ντε λα Κρους (69' Πίτι Μαρτίνες), Παλάσιος (46' Φερνάντες), Μαγιάδα, Μπορέ, Άλβαρες.