Super League 2: Σώθηκε η Παναχαϊκή, υποβιβάζεται o Γιούχτας

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ
 clock 18:54 | 10/05/2024

Η Παναχαϊκή θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν στη Super League 2... Η αχαϊκή ομάδα νίκησε σήμερα 1-0 τον Διαγόρα στην Πάτρα, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική των πλέι άουτ του Β΄ ομίλου, και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς βρίσκεται πλέον επτά βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος. Το πέναλτι του Ντε Τόμας στις καθυστερήσεις (90+3΄) χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι «έσπρωξαν» στην Γ εθνική τον Παναθηναϊκό Β΄ και τον Γιούχτα, που έχουν πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή, καθώς βρίσκονται στο -6 από το Αιγάλεω, με δύο «στροφές» να απομένουν για το φινάλε του μίνι πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στα Play Out του Β΄ Ομίλου της Super League 2:

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ Β΄ στα πλέι οφ

Την «παρθενική» νίκη της στα πλέι οφ της Super League 2 πανηγύρισε η ΑΕΚ Β΄. Ο «Δικέφαλος» επιβλήθηκε 2-1 του Μακεδονικού στην Ευκαρπία, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ στον Α΄ όμιλο, και ξεπέρασε τον σημερινό αντίπαλό του στην κατάταξη. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 15΄ με τον Τιεΐ, ο Μακεδονικός ισοφάρισε στο 27΄ με το πέναλτι του Σιμόνι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πανεράς πέτυχε το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στους φιλοξενούμενους.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής στα Play Off του Α΄ Ομίλου της Super League 2 έχει ως εξής:

Μακεδονικός - ΑΕΚ Β΄    1-2