Super League 2: Πέρασε από τη Νεάπολη η Καλλιθέα και «αγκάλιασε» την άνοδο-Σώθηκε ο ΠΑΟΚ Β΄

καλιθεα
 clock 18:13 | 29/04/2024

«Αγκαλιά» με την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία βρίσκεται η Athens Kallithea, μετά την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ στον Β΄ όμιλο της Super League 2. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε 2-0 στη Νεάπολη του Ιωνικού, επανήλθε στο +6 έναντι των Χανίων και χρειάζεται πλέον ένα βαθμό στα τελευταία δύο παιχνίδια της, για να «σφραγίσει» την κατάκτηση του τίτλου. Οι Νικαιώτες έπαιζαν θεωρητικά το τελευταίο χαρτί τους για την άνοδο, αλλά η αποβολή του Τασουλή στο 40΄ δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη. Ο Λουκίνας με γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45΄) και στις καθυστερήσεις του αγώνα (92΄) χάρισε το πολύτιμο «τρίποντο» στην Καλλιθέα, που πλέον μοιάζει απίθανο να χάσει την πρώτη θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής των Play Off του Β΄ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Σώθηκε και μαθηματικά ο ΠΑΟΚ Β΄, «βυθίζεται» ο Αιολικός

Ο ΠΑΟΚ Β΄ εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στη Super League 2, μετά τη νίκη του με 2-1 επί του Αιολικού στην Αριδαία, για την 7η αγωνιστική των play out του Α΄ ομίλου. Οι τυπικά γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που πήραν στο 34΄ με τον Ζάκαριτς και είναι πλέον πολύ δύσκολο να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Ο «Δικέφαλος του βορρά» ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ μέσα σε ένα πεντάλεπτο, με τα τέρματα του Σαποβάλοφ (74΄) και του Κανίς με πέναλτι (78΄) και έμεινε μόνος πρώτος στην κατάταξη των play out.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής των Play Out του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Καμπανιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας  0-0
Κοζάνη - ΠΟΤ Ηρακλής                1-1
Αιολικός - ΠΑΟΚ Β’                  1-2