Super League 2: Ισοπαλία με τον Ιωνικό και δεύτερη θέση για τα Χανιά

ΧΑΝΙΑ
 clock 19:11 | 19/12/2023

Τα Χανιά αναδείχτηκαν ισόπαλα 1-1 με τον Ιωνικό στα Περιβόλια και παρέμειναν στη δεύτερη θεση της Σουπερ Λιγκ 2.

Παρότι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με το αυτογκόλ του Ζάχαβι, μια κακή αντίδραση της άμυνας έφερε το 1-1 με τον  Γκίνη, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα Χανιά δεν επηρεάστηκαν από το γκολ της ισοφάρισης και πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα τους δώσει προβάδισμα χάνοντας αρκετές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους Ντίας, Μάνο, Μαζουλουξή να είναι άστοχοι και οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα μέτριο θέαμα όπου έλειψαν οι πολλές φάσεις και περισσότερο επιχείρησε να επιβληθεί η μια της άλλης. Στο 65ο λεπτό σουτ που έγινε μέσα από την περιοχή των Χανίων, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καλογεράκης διατηρώντας το 1-1.

Σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, το δεύτερο χαρακτηρίστηκε από τις πολλές διακοπές, τα δυνατά μαρκαρίσματα και την ένταση μέσα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα ν’ απουσιάσουν οι φάσεις που ήταν ελάχιστες στο παιχνίδι.

Στο 89ο λεπτό χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία των Χανίων στο δεύτερο ημίχρονο όταν Σιλά και Μανουσάκης άλλαξαν την μπάλα από τα αριστερά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα με τον Μιούλερ να έρχεται με φόρα από πίσω όμως το σουτ που επιχείρησε, άλλαξε πορεία και κατέληξε κόρνερ.

Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες για τα Χανιά χάθηκαν στο τελευτάιο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μιούλερ έκανε το σουτ με τον Χριστοδούλη να διώχνει σε κόρνερ και στην συνέχεια της φάσης, ο τερματοφύλακας του Ιωνικού απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Κόλα κρατώντας το τελικό 1-1.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρρι (70’ Νίκολιτς), Σιλά, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ (85′ Κόλα), Λεμονής, Ντίας (58’ Τσέλιος), Ελευθεριάδης (58’ Μανουσάκης), Μάνος (70’ Μιούλερ), Μάναλης

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι (46’ Gardawski), Τασουλής (77′ Goranov), Concola (61’ Οικονομίδης), Dauda (61’Perreira), Γιακουμάκης, Σερπέζης, Γκίνη, Goncalves, Zahavi, Salazr (87′ Δρίτσας)