Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 74-63: Με όπλα την άμυνα και τον Ναν

Παναθηναϊκός
 clock 23:22 | 09/02/2024

Ο Παναθηναϊκός… σταμάτησε τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ και επικράτησε με 74-63 τη διαφορά του πρώτου αγώνα, καθώς είχε χάσει με 14 πόντους. Τρομερός Ναν στο β' μέρος, ουσιαστικοί Χουάντσο και Καλαϊτζάκης.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει το βλέμμα του στο πολύ δύσκολο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής της Euroleague κόντρα στη Ρεάλ στη Μαδρίτη (29/2, 21:45).

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν το -12 της 1ης περιόδου, χάρη στην αμυντική συμμετοχή του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Το κακό α’ δεκάλεπτο (13-21) έδωσε τη σειρά του στο εντυπωσιακό διάστημα της β’ περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε τρομερή άμυνα, δεν άφησε τη Φενέρ να πάρει ανάσες, οι επιθέσεις της ήταν κάκιστες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων στο ημίχρονο (38-30).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 15 (53-38). Ένα σερί 5-0 κράτησε τη Φενέρ ζωντανή στα τελευταία δεύτερα της 3ης περιόδου.

Και στη συνέχεια, ο Μότλεϊ βρήκε χώρους κοντά στο καλάθι του Παναθηναϊκού και με έξι σερί πόντους, έριξε τη διαφορά στους 5 (61-56). Ωστόσο, ο Ναν έκανε τα πάντα και με συνολικά 22 πόντους και πολλά κρίσιμα καλάθια έδωσε μια πολύτιμη νίκη που κρατά την ομάδα του σε τροχιά τετράδας.