Παγκόσμιο του Καζάν: Στον τελικό των 50μ. ελεύθερο ο Γκολομέεβ

clock 21:20 | 07/08/2015

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο αθλητής που ξεκίνησε την καριέρα του απο την πισίνα του Ηρακλείου  προκρίθηκε στον τελικό των 50μ. ελεύθερο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Καζάν, πραγματοποιώντας άλλη μία σπουδαία εμφάνιση στον ημιτελικό του αγωνίσματος. Ο 22χρονος κολυμβητής του Εθνικού τερμάτισε τέταρτος στη δεύτερη σειρά με χρόνο 21.89, ελάχιστα πιο πίσω από το 21.87 που πέτυχε στον πρωινό προκριματικό, και πέρασε συνολικά με τον έκτο χρόνο στον αυριανό (17:39) τελικό.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος σπουδάζει και προπονείται στο Πανεπιστήμιο της Αλαμπάμα στις ΗΠΑ, πέτυχε το μεγάλο στόχο του, όμως δεν πρόκειται να αρκεστεί στη συμμετοχή του στον τελικό, αφού έχει τις δυνατότητες να διεκδικήσει μία καλή θέση στην τελική κατάταξη.

Πολύ καλά στάθηκε στους ημιτελικούς και ο Οδυσσέας Μελαδίνης, ο οποίος ήταν έκτος στην πρώτη σειρά και 12ος στο σύνολο με 22.14. Η επίδοση αυτή αποτελεί ατομικό ρεκόρ για τον 25χρονο πρωταθλητή, είναι επιβεβαίωση του ορίου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο και ταυτόχρονα του εξασφαλίζει τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2016, που θα γίνει στο Λονδίνο.

Το χρυσό μετάλλιο φαίνεται ότι θα διεκδικήσουν στον αυριανό τελικό ο Αμερικανός Ολυμπιονίκης των 100μ. ελεύθερο, Νέιθαν Εϊντριαν, ο οποίος έκανε τον ταχύτερο χρόνο των ημιτελικών με 21.37, και ο Γάλλος Ολυμπιονίκης των 50μ., Φλοράν Μανοντού, ο οποίος πέρασε με 21.41. Τρίτος προκρίθηκε ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Φράτους με 21.60 και ακολούθησαν ο Ιταλός Μάρκο Όρσι (21.86) και ο Βρετανός Μπέντζαμιν Πράουντ (21.88).

Πίσω από τον Γκολομέεβ πέρασε ο Ουκρανός Άντρι Γκοβόροφ (21.93), ενώ για την όγδοη θέση χρειάστηκε αγώνας μπαράζ μεταξύ του Ρώσου Βλάντιμιρ Μορόζοφ και του Αμερικανού Άντονι Έρβιν, που έκαναν την ίδια επίδοση (22.02). Στο μπαράζ ο Μορόζοφ νίκησε με 21.90 και θα είναι παρών στον αυριανό(8/8) τελικό.

Ο Αυστραλός Λάρκιν κέρδισε και τα 200μ. ύπτιο
«Νταμπλ» χρυσών μεταλλίων στο ύπτιο για τον Μίτσελ Λάρκιν, ο οποίος αναδεικνύεται σε έναν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης του Καζάν. Ο 22χρονος Αυστραλός μετά τα 100μ. επικράτησε και στα 200μ. ύπτιο, σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ Ωκεανίας με 1:53.58, και έγινε ο πρώτος αθλητής της χώρας του που στέφεται πρωταθλητής κόσμου στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Τη δεύτερη θέση, όπως και πριν δύο χρόνια στη Βαρκελόνη, πήρε ο Πολωνός πρωταθλητής Ευρώπης Ράντοσλαβ Καβέτσκι με 1:54.55, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο 19χρονος Ρώσος Εβγκένι Ρίλοφ («σειρά» του Απόστολου Χρήστου, με τον οποίο μονομαχούσαν ως πέρυσι σε επίπεδο εφήβων) με 1:54.60. Αν και τερμάτισε τελευταίος στον τελικό, ο Κινέζος Γκουανγκιάν Λι βελτίωσε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων με 1:56.79.

Αξίει να σημειωθεί ότι τα 200μ. ύπτιο ήταν ως τώρα... προνομιακό πεδίο των ΗΠΑ, που είχαν κατακτήσει όλους τους τίτλους από το 1998 κι έπειτα (οκτώ συνεχόμενες διοργανώσεις). Αυτή τη φορά δεν κατάφεραν καν να εκπροσωπηθούν στο βάθρο, καθώς ο Ράιαν Μέρφι τερμάτισε πέμπτος και ο Τάιλερ Κλέρι έβδομος, επιβεβαιώνοντας την πτωτική πορεία που παρουσιάζουν οι Αμερικανοί, ιδιαίτερα σε επίπεδο ανδρών.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 200μ. ύπτιο ανδρών:
1. Μίτσελ Λάρκιν (Αυστραλία) 1:53.58 (Ρεκόρ Ωκεανίας)
2. Ράντοσλαβ Καβέτσκι (Πολωνία) 1:54.55
3. Εβγκένι Ρίλοφ (Ρωσία) 1:54.60
4. Ριοσούκε Ίριε (Ιαπωνία) 1:54.81
5. Ράιαν Μέρφι (ΗΠΑ) 1:55.00
6. Τζιαγιού Τσου (Κίνα) 1:55.20
7. Τάιλερ Κλέρι (ΗΠΑ) 1:56.26
8. Γκουανγκιάν Λι (Κίνα) 1:56.79 (Παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων)

Η Μπρόντε Κάμπελ από την Αυστραλία το χρυσό στα 100μ. ελεύθερο
Η πολυαναμενόμενη μονομαχία της Κέιτ Κάμπελ και της Σάρα Σιέστρεμ στον τελικό των 100μ ελεύθερο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Καζάν, έληξε με νίκη της Κάμπελ. Όχι όμως της Κέιτ, αλλά της μικρότερης αδελφής της Μπρόντε, η οποία έκανε την έκπληξη και πήρε την πρώτη θέση με 52.52, αφήνοντας δεύτερη την πρωταθλήτρια από τη Σουηδία (52.70) και τρίτη την κάτοχο του τίτλου Κέιτ (52.82), η οποία φιλοδοξούσε να γίνει η πρώτη κολυμβήτρια που θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στο συγκεκριμένο αγώνισμα μετά την Κορνέλια Έντερ από την Ανατολική Γερμανία, που είχε κερδίσει στα δύο πρώτα Παγκόσμια Πρωταθλήματα (1973 και 1975). Εκτός βάθρου έμειννα οι δύο Ολλανδές της κούρσας, η Ρανόμι Κρομοβιτζότζο και η Φέμκε Χέεμσκερκ αντίστοιχα, και μόλις έβδομη η Μίσι Φράνκλιν.

Η Γουατανάμπε από την Ιαπωνία το χρυσό στα 200μ. πρόσθιο
Απίθανη κούρσα έγινε στον τελικό των 200μ. πρόσθιο γυναικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν, με την Ιαπωνία να πανηγυρίζει τελικά το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο στη διοργάνωση, με την Κανάκο Γουατανάμπε, και τρεις αθλήτριες να αγγίζουν μαζί τον τερματισμό και να παίρνουν από ένα χάλκινο μετάλλιο! Η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ και πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρίκε Μέλερ Πέντερσεν από τη Δανία, οδηγούσε την κούρσα μέχρι τα 150μ. αλλά «κλάταρε» στο τελευταίο 50άρι, με τη 19χρονη Γουατανάμπε που την ακολουθούσε σε απόσταση περίπου ενός δευτερολέπτου, να περνάει μπροστά και να φτάνει στη νίκη με 2:21.12. Εξίσου εντυπωσιακό ήταν το φίνις της Αμερικανίδας Μίκα Λόρενς, η οποία πήρε τη δεύτερη θέση με 2:22.44, ενώ η Πέντερσεν έμεινε τρίτη, μαζί με την Ισπανίδα Τζέσικα Βαλ και την Κινέζα Τζινγκλίν Σι, οι οποίες τερμάτισαν ακριβώς στον ίδιο χρόνο (2:22.76).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ιαπωνία δεν είχε κατακτήσει ποτέ μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα (και μέχρι χθες δεν είχε αναδείξει ποτέ παγκόσμια πρωταθλήτρια στις γυναίκες, ενώ πλέον έχει δύο), ενώ το μετάλλιο της Βαλ είναι το πρώτο για την Ισπανία στα αγωνίσματα κολύμβησης του Καζάν.

Ο Γερμανός Κοχ το χρυσό στα 200μ. πρόσθιο
Ο Μάρκο Κοχ χάρισε στη Γερμανία το πρώτο (και μάλλον το μοναδικό) χρυσό της μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης του Καζάν. Ο 25χρονος αθλητής κατέκτησε τον τίτλο στα 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2:07.76, μπροστά από τον Αμερικανό Κέβιν Κορντς (2:08.05) και τον Ούγγρο Ντάνιελ Γκιούρτα (2:08.10). Ο τελευταίος ήθελε να μιμηθεί το χθεσινό κατόρθωμα του Ράιαν Λόχτε τα 200μ. μικτή ατομική, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο για τέταρτη διαδοχική διοργάνωση, αλά τελικά περιορίστηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.