Νίκη στο φινάλε για την Εθνική μπάσκετ, 75-70 τη Μ.Βρετανία στα Δυο Αοράκια

clock 19:58 | 25/02/2018

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ με τη θερμή συμπαράσταση 5.000 φιλάθλων νίκησε στα Δυο Αοράκια τη Μεγάλη Βρετανία με 75-70 και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου κυπέλλου.
Νωθρό το ξεκίνημα της Εθνικής που σχεδόν με το καλημέρα βρέθηκε να χάνει με 2-7 για να ξεφύγουν οι Βρετανοί με 7-15 στο 4!

Μετά το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου οι παίκτες του βελτίωσαν την άμυνα τους και στο 8' το σκορ έγινε 16-17 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 20-23.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως συνέχισαν να  συντηρούν το προβάδισμα ξεφεύγοντας με  20-27 στο 12' και 28-35 στο 16' για να μειώσει η Εθνική με τρίποντο του Σάκοτα (31-35) να πλησιάσει στο καλάθι (39-41), αλλά στο τελευταίο λεπτό να δεχθεί ένα σερί 0-5 για το 39-46!

Η εκκίνηση της γ' περιόδου ήταν η καλύτερη για την ελληνική ομάδα που για τρία λεπτά δε δέχθηκε καλάθι και μείωσε σε 45-46, όμως οι Βρετανοί διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 28' (54-55) αφού η  Ελληνική ομάδα σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για να περάσει μπροστά!
Τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά από μεγάλη ‘’μάχη’’ η Εθνική πήρε τη μεγάλη νίκη.