ΝΒΑ: Οι Μάτζικ διέλυσαν τους Σανς – Έκαναν την έκπληξη οι Πίστονς, νίκες για Χοκς και Μπουλς

νβα
 clock 07:29 | 29/01/2024

Κάνοντας μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο οι Μάτζικ επικράτησαν με 113-98 των Σανς στο Ορλάντο παρά τους 44 πόντους του Ντέβιν Μπούκερ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν 85-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά ήταν καταιγιστικοί στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 31-13 έφτασαν τελικά στη 24η νίκη τους στο φετινό ΝΒΑ

Έτσι το Ορλάντο βελτίωσε το ρεκόρ του σε 24-22 και βρίσκεται στην 8η θέση της Ανατολής ενώ οι Σανς «έπεσαν» στο 26-20 και καταλαμβάνουν την 6η θέση στη Δύση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πάολο Μπανκέρο με 26 πόντους ενώ 16 πόντους και 12 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μο Βάγκνερ.

Για τους «ήλιους», που σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους στα τελευταία δέκα(!) λεπτά του αγώνα, πέραν του Μπούκερ που προσπαθούσε μόνος του (16/24 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές), ο μοναδικός άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Κέβιν Ντουράντ (15 πόντους).