Με ψηλά το κεφάλι αποκλείστηκε από τη Ρωσία η Εθνική, ήττα με 74-69

clock 20:39 | 13/09/2017

Η Εθνική ομάδα δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ καθώς ηττήθηκε με 74-69 από την Ρωσία.

Η "γαλανόλευκη" αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι, καθώς πάλεψε το ματς και ενδεικτικό είναι ότι και στα τρία δεκάλεπτα ήταν μπροστά στο σκορ.

Μέχρι το 8ο λεπτό οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 6 φορές και άλλες δύο ήταν ισόπαλο. Έκτοτε η Εθνική είχε συνέχεια το προβάδισμα, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +13 (35-22 στο 15').

Η Ελλάδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Πρίντεζη, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Νικ Καλάθης. Πολύ καλός και ο Μπουρούσης.  Η ομάδα του Κώστα Μίσσα ήταν αρκετά άστοχη στις βολές, αντίθετα οι Ρώσοι ήταν πάρα πολύ εύστοχοι. Από την Ρωσία ξεχώρισε ο Σβέντ, ο οποίος ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος, ιδιαίτερα στην 4η περίοδο.

Η Ελλάδα στη λήξη και των τριών δεκάλεπτων ήταν μπροστά στο σκορ. Η Ρωσία πέρασε μπροστά στο σκορ, με την έναρξη της 4ης περιόδου (53-55). Από κει και έπειτα παρέμεινε μπροστά στο σκορ (με μικρή διαφορά), έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν και οι Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 25 (10/20σ., 5ρ., 7ασ., 3κλ.), Μπουρούσης 10 (7ρ.), Σλούκας 7 (5ρ., 3κλ., 6λ.), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 6 (7r.), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.

Ρωσία (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22σ., 5ασ., 3κλ., 7λ.), Φριτζόν 11, Αντόνοβ, Ζούμπκοβ, Χβοστόβ 7, Μοζγκόβ 15 (6/8σ., 3/3β., 10ρ.), Βοροντσέβιτς 8 (12ρ., 3κλ.), Κουλάγκιν Ντ. 7, Κουρμπάνοβ.